0

با همکار بی انگیزه و کسل چطور کار کنیم؟

2120 بازدید
نشانه های کارمند بی انگیزه

نشانه های کارمند بی انگیزه چیست؟ با این کارمندان چگونه باید کار کرد؟ باید بدانید مهم ترین عنصر وجودی هر سازمانی، منابع انسانی و کارکنان آن هستند. با این حال وجود همکارانی بی انگیزه و کسل در هر شرکتی می تواند ضمن دور کردن سازمان از دستیابی به اهداف تعیین شده، باعث ایجاد بی انگیزگی در سایر کارکنان شود. در این مقاله قصد داریم در مورد این موضوع با هم صحبت کنیم که چگونه می توان با همکاران بی انگیزه و کسل تا کرد و به کار ادامه داد؟

نشانه های کارمند بی انگیزه

همانطور که می دانیم، در اکثر مواقع، کار کردن یک عمل گروهی است. یک تیم موفق نیاز به همکاری، مسئولیت پذیری و حمایت تمامی اعضا دارد و وقتی یک یا چند نفر از اعضای حاضر در تیم انگیزه کافی ندارند، ایجاد انسجام در آن تیم و در نهایت کسب نتایج بهتر و موفقیت آمیز دشوار است.
بی انگیزگی، مشکلاتی را برای خود فرد، تیم و کل شرکت به وجود می آورد. ابتدا قصد داریم در مورد دلایل بی انگیزگی کارکنان یک سازمان پرداخته و سپس به بیان نکاتی می پردازیم که به سبب آن ها می توانید این بی انگیزگی را تا حدود زیادی بهبود داده و باعث ایجاد یکپارچگی و انگیزه در سازمان شوید. در چنین موقعی است که می توانید انتظار موفقیت واقعی را داشته باشید.

دلایل بی انگیزگی همکاران

 

نشانه های کارمند بی انگیزه

هنگامی که یک حس بی انگیزگی و بی تفاوتی به هنگام کار کردن ایجاد می شود، خلاص شدن از آن می تواند بسیار سخت باشد. پی بردن به اینکه چرا یک همکار انگیزه ندارد می تواند از منشاءهای گوناگونی آب بخورد. بی انگیزگی همکار در محل کار می تواند ناشی از یک مشکل شخصی یا کاری باشد. اینکه مشکلات شخصی و کاری در هم آمیخته شوند خیلی آسان است و به همین علت باعث بی انگیزگی هر چه بیشتر کارمندان خواهد شد. در این بخش به بررسی عوامل بی انگیزه بودن همکاران و نشانه های یک کارمند بی انگیزه خواهیم پرداخت.

یک دلیل شخصی می‌تواند کارمند را بی انگیزه کند

ممکن است همکار شما در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات شخصی مانند مشکلات خانوادگی، سلامتی یا هر چیز دیگر باشد. در این صورت است که او نمی تواند انگیزه خود را حفظ کند. همه انسان ها، انگیزاننده های قوی احساسی دارند و در صورتی که موضوعی ناخوشایند برای زندگی آن ها رخ بدهد، باعث استرس، ناراحتی و بی انگیزگی نه تنها در موارد مربوط به کسب و کار، بلکه اکثر رفتارهای آنان می شود.

مسائل شخصی دقیقا مانند یک مکنده است که می تواند تلاش و خلاقیتی را که انسان ها معمولا در کار خود انجام می دهند جذب خود کند. یک موضوع شخصی سنگین می تواند انرژی همکارتان را تخلیه کند و موجب بی انگیزگی آن ها شود.

نبود حمایت یا زیرساخت، از دلایل بی‌انگیزگی یک کارمند

برخی از افراد نیازمند آن هستند که تصدیق و حمایت شوند تا عملکرد بهتری به نمایش گذارند. در چنین شرایطی کمبود توجه یا حمایت نکردن از طرف سایر همکاران و سطوح بالاتر مدیریتی یا کمبود منابع و امکانات زیرساختی در محیط کار می تواند مانع از بروز کامل توانایی آنها برای عملکرد کامل بالقوه خود شود.

از نشانه های کارمند بی انگیزه که دچار چنین شرایطی است این است که در صورت بروز مشکلات با سایر کارمندان احساس ناراحتی کرده یا اگر آنها به ابزار، داده ها یا آموزش مناسب دسترسی نداشته باشند، ممکن است احساس درماندگی کنند و همه این ها موجب کاهش انگیزه و به دنبال آن، پایین آمدن سطح کیفی کار آن هاست.

بدین منظور پیشنهاد می شود که از همکاران بی انگیزه خود نهایت حمایت را به عمل آوردید. اگر یک مدیر هستید پیشنهاد می شود که جوایز و پاداش هایی برای کارمندان در نظر گرفته و برای دریافت مزایای بیشتر، آن ها را تشویق به رقابت با یکدیگر کنید. رقابت به گونه ای عمل می کند که تا حدود زیادی احساسات انگیزاننده را در همکاران روشن می کند.

چگونه یک همکار بی انگیزه بر روی موفقیت کاری ما تاثیرگذار خواهد بود؟

 

نشانه های کارمند بی انگیزه

در این قسمت، نشانه های کارمند بی انگیزه و تاثیر بی انگیزگی یک نفر بر کار یک تیم را با یک مثال بیان می‌کنیم. فرض کنید که شما و تیمتان با یک شرکت در بخش تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنید و یک همکار بی انگیزه و کسل در بخش گرافیک دارید. مسلما برای هر تبلیغاتی و به خصوص تبلیغات اینترنتی، نیاز به بنرهای گوناگون، تصاویر و ویدئوهای تبلیغاتی مشهود و مبرهن است.

اگر همکار شما در بخش تدوین یا گرافیک بی انگیزه باشد، نمی توان ایده های شما را اجرایی کرده یا تصاویر و ویدئوهای تبلیغاتی با کیفیت مدنظر را به شما ارائه داده یا در زمان تحویل مقرر شده، بدقولی می کند. در چنین شرایطی، موفقیت شما و اعتبار شما و تیم شما به علت کسالت، بی انگیزگی و شاید بی تفاوتی یک همکار به خطر می افتد. پس می بایست این را در نظر بگیرید که در اکثر اوقات، رفتارهای همکاران بی انگیزه و کسل کاملا بر روی موفقیت های کاری ما، موثر خواهد بود.

چگونه با همکاران بی انگیزه و کسل رفتار کنیم؟

پس از بیان ویژگی ها و نشانه های کارمند بی انگیزه در این بخش نحوه رفتار صحیح با این افراد را بیان می‌کنیم.

ارزیابی وضعیت با شناخت تاثیر و نشانه های کارمندان بی انگیزه

قبل از آن که به منفی گرایی روی بیاورید و بگویید که همکار بی انگیزه من باعث ایجاد مشکلات برای سازمان یا من شده است، مهم است که یک درک عینی از همکار بی انگیزه خود در ذهن داشته باشید و بدانید که بی انگیزگی او چگونه بر زندگی کاری شما تاثیرگذار می گذارد.

اگر کار شما مستلزم این است که می بایست مستقیما با یک همکار بی انگیزه کار کنید، بهتر است که در اسرع وقت همه چیز را حل کنید.

بهتر است به شرایطی که پیرامون تعامل خود با همکارتان ایجاد می شود توجه کرده و متغیرهای کوچک و قابل اجرایی را که می توان آنها را تغییر داد تا مثبت نگری و انگیزه از شما گرفته نشود اجرایی سازید.

تعامل کمتر با افراد بی انگیزه

به عنوان مثال برای توضیحات بخش قبل، اگر هر روز صبح با یک همکار بی انگیزه و بداخلاق جلسه دارید، ببینید آیا می توانید جلسه را به یک زمان دیگر موکول کنید یا خیر. چرا که در ابتدای روز، بی انگیزگی دیگران تاثیر بسیار بیشتری بر روحیه شما خواهد گذاشت. این در حالی است که بی انگیزگی در ساعات کاری دیگر، تاثیری کمتر بر روی شما خواهد گذاشت.

اگر راهی وجود داشته باشد، پیشنهاد می شود که برای محافظت از خود در برابر بی انگیزگی آن ها که ممکن است به درون شما نفوذ کند، برای مدتی از تعامل با آنها خودداری کنید.

همچنین در نگاه اول ممکن است که این کار خودخواهانه به نظر برسد، اما اگر عملکرد آنها مستقیما روی شما تاثیر نمی گذارد، در اغلب مواقع بهتر است که آن ها را به حال خود رها کنید. چون وظیفه مدیریت است که با این مسئله برخورد کند. بیشتر مواقع، بهترین راه حلی که مدیر در نظر می گیرد، برگزاری کلاس های آموزشی یا اخراج است.

به هر حال این وضعیت در نهایت حل می شود. اکثر اوقات، همکاران بی انگیزه نسبت به تلاش های شما بی تفاوت هستند و بهتر است پس از کمی تلاش، دیگر کاری به کار آن ها نداشته باشید. شاید زمان همه چیز را حل کند. چرا که بی تفاوتی آنها ارزش وقت و انرژی شما را ندارد.

با آنها همدردی کنید

پس از مشاهده عینی موقعیت، نوبت به ارزیابی رفتارهای کارمند بی انگیزه با همدردی کردن می رسد. قبل از اینکه از دست آن ها عصبانی شوید، بهتر است زمان بگذارید و خود را جای آنها بگذارید. همکاران بی انگیزه و کسل ممکن است در انجام دادن وظایف خوب عمل نکنند، به آن علت که دچار استرس یا افسردگی های شخصی شده اند.

دکتر زوس یک نوشته معروف دارد. او می گوید: “وقتی در رکود هستید، خیلی سرگرم کننده نیستید.”

ممکن است در پس زمینه بی انگیزگی همکار شما، دلایل زیادی در پشت پرده نهفته باشد. پس بهتر است خود را در دسترس قرار دهید تا چیزها را از منظر آنها درک کنید و دلسوز باشید. البته این پیشنهاد را در صورتی اجرایی کنید که نوعی مصمم بودن را در همکار خود برای بهبود پیدا کنید. در غیر اینصورت راه حل آن است که خیلی کاری به کارشان نداشته باشید.

اول روی خودت تمرکز کن

با مشاهده نشانه های کارمند بی انگیزه در یکی از همکاران خود، بهتر است که ابتدا روی عملکرد خود تمرکز کنید. در مورد آنچه که روی آن کار می کنید و انجام می دهید صحبت کنید. باز کردن مکالمه با عملکردتان به شما کمک می کند که احساس بهتری داشته باشید و مشکلات ایجاد شده در پروژه را به گردن همکاران خود نیاندازید.

اگر با یک همکار بی تفاوت یا تنبل و بی انگیزه سر و کار دارید، صحبت کردن در مورد دستاوردهایتان نیز نوعی معیار از پیشرفت بین شما و همکارتان ایجاد می کند. مدیر شما می تواند تفاوت بین شما دو نفر را مشاهده کند و همکار بی انگیزه را مشاهده یا نظارت کند. همچنین با صحبت کردن از دستاوردهایتان و برشمردن آن ها، می تواند انگیزاننده بزرگی برای همکاران کسل و بی انگیزه باشد.

با مدیر بخش منابع انسانی خود صحبت کنید

 

نشانه های کارمند بی انگیزه

اگر همه موارد فوق ذکر را امتحان کرده اید و با این حال، همکار بی انگیزه شما اصلاح نشده و رفتار او همچنان بر شما یا تیمتان تاثیرات منفی می گذارد، وقت آن رسیده است که با مدیر بخش منابع انسانی یا سایر مدیران مربوطه رده بالاتر در مورد آن صحبت کنید. می توانید زمانی را برنامه ریزی کرده تا در مورد نگرانی های خود در مورد همکار مورد نظر صحبت کنید. مدیر منابع انسانی دیدگاهی تخصصی تر نسبت به این موضوع داشته و راه حل های سازنده تری برای حل آن در دسترس دارد. پس در صورتی که تلاش خود را کردید و اصلاحی حاصل نشد، بهتر است که این کار را انجام دهید.

آرام باشید و به کار خود ادامه دهید…

حالا که نشانه های کارمند بی انگیزه و تاثیر چنین افرادی روی عملکرد خودتان را دانستید، صرف نظر از اینکه اوضاع چگونه پیش می رود، سعی کنید مثبت بودن خود را حفظ نمایید. بی انگیزگی نمی تواند برای همیشه باقی بماند. برای همین توصیه می کنیم حمایت کننده، تشویق کننده و قاطع باشید. این کاری است که هم تیمی ها و رهبران بزرگ انجام می دهند. در عین حال زیاد به عملکرد دیگران توجه نکرده و سعی داشته باشید که بی انگیزگی و کسالت آن ها بر روی عملکرد شما یا هم تیمی هایتان موثر نباشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://vismanit.com/?p=10848
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد با همکار بی انگیزه و کسل چطور کار کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.