0

قرارداد آزمایشی (معایب و محاسن)

156 بازدید

مزایا و معایب قرارداد آزمایشی را می‌دانید؟ حتما تا به امروز در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف کاری نام قرارداد آزمایشی را شنیده‌اید. این قرارداد مزایا و معایبی برای فرد استخدام شده دارد. در نتیجه بهتر است فرد قبل از قبول این نوع همکاری، ابتدا با این مفاد آشنا شود و بعد از آن تصمیم‌گیری کند.

قرارداد آزمایشی چیست؟

زمانی که کارجو در مصاحبه‌های مختلف با کارفرمای یک مجموعه کاری، توانایی‌ها  و مهارت‌هایش مورد تایید خواهد بود، کارفرما به او می‌گوید که می‌تواند در یک بازه زمانی مشخص به صورت آزمایشی کار کند و سپس بعد از سنجش دقیق مهارت‌های تخصصی و ارتباطی، به شرط قبول شرایط کاری استخدام می‌شود.
در استخدام آزمایشی پس از ارائه برخی مهارت‌های آموزشی در اتمام دوره که به طور معمول  یک بازه 3 ماهه است و پس از قبول تخصص ‌فرد کارجو، او می‌تواند به طور رسمی کار خود را شروع کند. بستن قرارداد بین شما به عنوان کارجو و کارفرما حتی وقتی که قصد دارید به صورت آزمایشی کار کنید، اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه شرایط مهم و نیز مزایا و معایب قرارداد آزمایشی کار را بیان می‌کنیم.

ملاک‌ های مهم در قرارداد

مزایا و معایب قرارداد آزمایشی و شرایط آن

با در نظر گرفتن فاکتورهای درج شده در قرارداد، مزایا و معایب قرارداد آزمایشی شما مشخص می‌شود

قبل از عقد قرارداد به میزان وجه پرداختی، محیط کار و دیگر شرایط و ملاک‌های آن سازمان توجه کنید و به شرط رضایت ‌بخش بودن تمام فاکتورهای لازم، قراردادی میان خود و کارفرما ببندید.

برخی از فاکتورهای لازم که باید در دست بررسی قرار گیرد شامل:

 • بستن توافق‌نامه بایستی دوطرفه باشد.
 • شرح دقیق وظایف نیروی کار، محل کار، میزان مرخصی و زمان تعطیلات
 • در نظر گرفتن حداقل‌های حقوق کاری و شرایط ترفیع مقام و میزان حقوق در صورت استخدام رسمی بودن

دقت کنید اگر در قراردادتان هر یک از ویژگی‌های بالا نباشد، آن موقع توافق‌نامه ارزش کاری و اعتباری ندارد و باید از بستن آن خودداری کنید.

تغییر چه شرایطی در محیط کار بر روی قرارداد شما اثرگذار است؟

 • اگر در پست فعلی خود ترفیع مقام بگیرید، کارفرما نمی‌تواند شما را جز نیروهای آزمایشی به حساب آورد؛ چراکه ارتقای رتبه کاری به منظور تایید مهارت‌ها و توانایی‌های شما است و دیگر نیازی به عقد قرارداد آزمایشی نیست.
 • اگر هیئت مدیره  و مدیرعامل شرکت تغییر کند، افراد جدید هر یک از این سمت‌ها قادر نیستند تا نوع قرارداد شما را  فارغ از اینکه آزمایشی یا رسمی بوده است تغییر دهند. زیرا شرایط و میزان حقوق شما در قرارداد ذکر شده و قابل تغییر نیست.

انواع استخدام آموزشی و مزایا و معایب آن

استخدام در یک مجموعه کاری نیازمند داشتن قراردادی محکم و قیق است تا از پایمال شدن حق و حقوق شما جلوگیری شود. این نوع قراردادها به طور کلی به دو شکل صورت می‌گیرند که در ادامه توضیح داده شده است.

مستقل

قرارداد مستقل همانند یک قرارداد کامل در صورت رضایت و تایید دو طرف شروع و بعد از گذراندن زمانی مشخص و محدود به اتمام می‌رسد. در پایان دوره آزمایشی در صورت کسب مهارت‌های لازم، قرارداد برای استخدام رسمی تنظیم می‌شود.

قسمتی از یک قرارداد اصلی

برخی اوقات یک قرارداد اصلی و کلی نوشته می‌شود و یکی از شرایط و بندهای آن گذراندن دوره آزمایشی به مدت مشخص و کوتاه است. در این قراردادها تمام ضوابط و قوانین یک توافق نامه کاری کامل ذکر می‌شود و همین طور فرد در ابتدا باید یک دوره که اغلب 3 ماه طول می‌کشد بگذراند.

قوانین قرارداد

هر قراردادی بندهای قوانینی دارد که باید کارجو و کارفرما به آن متعهد باشند. برخی از این ضوابط را در ادامه بیان کرده‌ایم.

زمان

امکان ندارد فرد تا مدت نامعینی در مکانی کار کند؛ بلکه باید یک بازه زمانی مشخص در نظر گرفته شود و در این دوره کوتاه مدت مهارت‌های او مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بازه زمانی مورد نظر برای کارگران ساده یک ماه است و برای کارهایی که نیازمند تخصص و مهارت بالا است، 3 ماه مشخص شده است. بعد از این مدت زمان به دو شکل معمول یا رسمی استخدام می‌شوید.

بیمه

در هر محیط کاری بیمه شما از اهمیت بسیاری برخوردار است. حتی اگر برای مدتی کوتاه و به صورت آزمایشی قرار است کار کنید، بیمه نیروی کار باید در نظر گرفته شود. چنانچه کارفرما از انجام چنین امری اجتناب کند، نیروهای کار می‌توانند از او شکایت کنند.

سنوات و عیدی

یک قرارداد آزمایشی چنین مزیتی ندارد و تا زمانی که به قرارداد معمول ختم نشود، هیچ سنوات و عیدی به فرد تعلق نمی‌گیرد. در صورتی که قرارداد شما معمول یا رسمی باشد از مزیت سنوات و عیدی و پاداش برخوردار خواهید شد.

این امکان دارای مزایا و معایبی است از جمله:

 • به دلیل این که در استخدام نیرو به صورت آزمایشی سنوات و عیدی در نظر گرفته نمی‌شود، کارفرما به راحتی می‌تواند نیروهای مختلفی را جذب کند و مهارت هر یک را ارزیابی کند تا در نهایت کارجو متخصص و با مهارت خود را بیابد و استخدام کند.‌
 • در این بازه زمانی کوتاه، فرد کارجو تمام تلاش خود را در راستای ارائه بهتر و صحیح‌تر دانش و توانایی خود به کار می‌بندد. از طرفی نیروی تازه کار با در نظر گرفتن اهمیت داشتن سابقه کاری تلاش می‌کند تا تمام توانایی خود را به کار گیرد.

چه زمانی می ‌توان یک قرارداد را فسخ کرد؟

قوانین و مزایا و معایب قرارداد آزمایشی

قبل از پرداختن به مزایا و معایب قرارداد آزمایشی لازم است بدانید که یکی از بندهای مورد تاکید در قرارداد شرایط فسخ آن است. در واقع هر زمان که یکی از طرفین قرارداد احساس کنند که شرایط نابسامان و مورد رضایتشان نیست، می‌توانند آن را فسخ کنند.

آیا متقاضی می ‌تواند قرارداد را فسخ کند؟

چنانچه فسخ از طرف کارجو یا نیروی تازه کار باشد، در هر زمان می‌تواند اقدام کند. اغلب زمانی فرد به این نتیجه می‌رسد که دیگر قادر به ادامه همکاری و کار در آن مجموعه نیست که شرایط و محیط کاری آن کمکی در بهبود روند کاری، کسب مهارت و توانمندی‌ها و برطرف کردن نیازها او نداشته باشد.

آیا کارفرما می‌ تواند قرارداد را فسخ کند؟

اگر کارفرما به این نتیجه برسد که نیروی تازه کار نمی‌تواند وظایف لازم را اجرا کند، با پرداخت حقوق شخص تا مدت زمانی که مشغول به کار بوده  می‌تواند قرارداد را فسخ کند. یکی از مزایای قرار گرفتن چنین قانونی در قرارداد، ایجاد امنیت روانی برای متقاضیان کار است؛ چرا که کارفرما برای اخراج یا فسخ قرارداد لازم به داشتن دلایل واقعی و محکم است که در صورت فسخ باید میزان حقوق فرد را محاسبه و بپردازد.

مزایا و معایب قرارداد آزمایشی

در ادامه مهم‌ترین مزایا و معایب قرارداد آزمایشی کار را به تفکیک برای کارفرما و متقاضی توضیح داده‌ایم.

مزایای قرارداد آزمایشی

مزایای یک قرارداد آزمایشی برای کارفرما، عبارتند از:

 • یک کارفرما می‌تواند با استخدام افراد مختلف نیروی کار مورد هدف خود را بیابد.
 • سنجش و ارزیابی میزان عملکرد واقعی متقاضیان و عدم نگرانی برای استخدام نیروی کار نامناسب
 • در صورتی که کارفرما از فرد متقاضی رضایت داشته باشد تمام خواسته‌ها و عملکرد فرد با بستن قرارداد قانونی می‌شود.

همین طور این مزایا برای فرد متقاضی هم برقرار است:

 • فرد کارجو می‌تواند در صورت عدم رضایت از محیط و شرایط کاری خود بدون دغدغه و نگرانی بابت تحمل شرایط سخت، قرارداد را فسخ کند.
 • سنجش و ارزیابی محیط‌های کاری مختلف و نوع ارتباطات درون سازمانی
 • یافتن موقعیت شغلی مناسب حتی با نداشتن سابقه کاری
 • ایجاد بستری برای آموزش بیشتر و کسب مهارت جدید
 • امنیت روانی

معایب قرارداد آزمایشی چیست؟

تمامی مزایا و معایب قرارداد آزمایشی

پس از بیان مزایا نوبت به معایب قرارداد آزمایشی می‌رسد. یکی از معایب این کار این است که برخی از افراد جویای کار که تجربه کار در هیچ محیط کاری نداشته‌اند، جذب مجموعه‌هایی می‌شوند که بدون پرداخت حقوق باید برای مدتی کوتاه و حتی طولانی وقت و انرژی خود را هدر دهند. در یک استخدام آزمایشی کارفرما باید حق وحقوق نیروی تازه کار را بپردازد، اما متاسفانه برخی اوقات ممکن است که شاهد چنین مزیت و رفتاری از جانب کارفرما نباشید.

به صورت آزمایشی استخدام شوید!

درمورد شرایط و مزایا و معایب قرارداد آزمایشی صحبت کردیم. و در انتها لازم است بگوییم که قرارداد آزمایشی یکی از چند مسیر لازم برای کسب موقعیت شغلی است. در این حالت کارفرما بایستی حق و حقوق فرد متقاضی را در نظر بگیرد که لازم به ذکر است، میزان حقوق دریافتی هیچ فرقی با دیگر قراردادها ندارد؛ بلکه تنها تفاوت استخدام آزمایشی با سایر قراردادها، گذراندن بازه 1 الی 3 ماه برای نیروی تازه کار است.پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با دوره‌های کارآموزی را نیز مطالعه کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://vismanit.com/?p=10481
اشتراک گذاری:
مدیر سایت
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد قرارداد آزمایشی (معایب و محاسن)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.