0

قرارداد آزمایشی چیست؟

1854 بازدید
مدیر منابع انسانی

حتما تا به امروز در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف نام قرارداد آزمایشی را شنیده‌اید؛ این قرارداد مزایایی برای فرد استخدام شده دارد؛ در نتیجه بهتر است فرد قبل از قبول این نحوه از همکاری، ابتدا با مفاد این نوع قرارداد آشنا شود و پس از آن تصمیم‌گیری نماید.

ویسمن یک نرم‌افزار مدیریت حقوق و دستمزد است که به شرکت‌ها کمک می‌کند تا فرآیندهای مربوط به پرداخت حقوق و مدیریت دستمزد کارکنان خود را بهبود بخشند. این نرم‌افزار با ارائه امکانات گسترده‌ای از جمله محاسبه حقوق و مزایا، مدیریت مرخصی و ماموریت‌ها، ثبت اطلاعات کارکنان، و گزارش‌گیری، به کسب و کارها کمک می‌کند تا فرآیندهای پیچیده و حساس مربوط به حقوق و دستمزد را به صورت موثرتر و دقیق‌تر انجام دهند.

قرارداد آزمایشی چیست؟

زمانی که کارجو در مصاحبه‌های مختلف با کارفرمای یک مجموعه کاری، توانایی‌ها  و مهارت‌هایش مورد تایید قرار می‌گیرد، کارفرما به او می‌گوید که می‌تواند در یک بازه زمانی مشخص به صورت آزمایشی کار کند و سپس بعد از سنجش دقیق مهارت‌های تخصصی و ارتباطی، به شرط قبول شرایط کاری استخدام می‌شود.
در استخدام آزمایشی، پس از ارائه برخی مهارت‌های آموزشی در اتمام دوره که به طور معمول  یک بازه 1 الی 3 ماهه است و پس از قبول تخصص ‌فرد کارجو، او می‌تواند به طور رسمی کار خود را شروع کند. بستن قرارداد بین کارجو و کارفرما حتی وقتی که به صورت آزمایشی باشد، اهمیت بسیار زیادی دارد.

در ادامه شرایط مهم و نیز مزایای قرارداد آزمایشی کار را بیان می‌کنیم.

 

ملاک‌ های مهم در قرارداد آزمایشی

 

مدیر منابع انسانی

با در نظر گرفتن فاکتورهای درج شده در قرارداد، مزایا و معایب قرارداد آزمایشی شما مشخص می‌شود؛ پس قبل از عقد قرارداد، به میزان وجه پرداختی، محیط کار و دیگر شرایط و ملاک‌های آن سازمان توجه کنید و به شرط رضایت ‌بخش بودن تمام فاکتورهای لازم، قرارداد ببندید.

 

برخی از فاکتورهای لازم که باید بررسی شوند عبارتند از :

 • بستن توافق‌نامه بایستی دوطرفه باشد.
 • شرح دقیق وظایف نیروی کار، محل کار، میزان مرخصی و زمان تعطیلات.
 • در نظر گرفتن حداقل‌های حقوق کاری و شرایط ترفیع مقام و میزان حقوق در صورت استخدام رسمی بودن.

دقت کنید اگر در قراردادتان هر یک از ویژگی‌های بالا نباشد، آن موقع توافق‌نامه ارزش کاری و اعتباری ندارد و باید از بستن آن خودداری کنید.

تغییر چه شرایطی در محیط کار بر روی قرارداد شما اثرگذار است؟

 • اگر در پست فعلی خود ترفیع مقام بگیرید، کارفرما نمی‌تواند شما را جز نیروهای آزمایشی به حساب آورد؛ چراکه ارتقای رتبه کاری به منظور تایید مهارت‌ها و توانایی‌های شما است و دیگر نیازی به عقد قرارداد آزمایشی نیست.
 • اگر هیئت مدیره  و مدیرعامل شرکت تغییر کند، افراد جدید هر یک از این سمت‌ها قادر نیستند تا نوع قرارداد شما را  فارغ از اینکه آزمایشی یا رسمی بوده است تغییر دهند؛ زیرا شرایط و میزان حقوق شما در قرارداد ذکر شده و قابل تغییر نیست.

مطلب پیشنهادی: قانون کار پاره وقت یا نیمه وقت

انواع استخدام آزمایشی

استخدام در یک مجموعه کاری نیازمند داشتن قراردادی محکم و دقیق است تا از پایمال شدن حق و حقوق شما جلوگیری شود. این نوع قراردادها به طور کلی به دو شکل صورت می‌گیرند که در ادامه توضیح داده شده است :

مستقل

قرارداد مستقل – همانند یک قرارداد کامل – در صورت رضایت و تایید دو طرف شروع و بعد از گذراندن زمانی مشخص و محدود به اتمام می‌رسد. در پایان دوره آزمایشی در صورت کسب مهارت‌های لازم، قرارداد برای استخدام رسمی تنظیم می‌شود.

قسمتی از یک قرارداد اصلی

برخی اوقات یک قرارداد اصلی و کلی نوشته می‌شود و یکی از شرایط و بندهای آن گذراندن دوره آزمایشی به مدت مشخص و کوتاه است؛ در این نوع از قرارداد، تمام ضوابط و قوانین یک توافق نامه کاری کامل ذکر می‌شود و همین طور فرد در ابتدا باید یک دوره – که اغلب 1 الی 3 ماه طول می‌کشد – را بگذراند.

قوانین قرارداد

هر قراردادی بندهای قوانینی دارد که باید کارجو و کارفرما به آن متعهد باشند؛ برخی از این ضوابط را در ادامه بیان کرده‌ایم :

زمان

امکان ندارد فرد تا مدت نامعینی در مکانی کار کند؛ بلکه باید یک بازه زمانی مشخص در نظر گرفته شود و در این دوره کوتاه مدت، مهارت‌های او مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بازه زمانی مورد نظر برای کارگران ساده یک ماه است و برای کارهایی که نیازمند تخصص و مهارت بالا است، 3 ماه تعیین شده است. بعد از این مدت زمان، قرارداد استخدام منعقد خواهد شد.

بیمه

در هر محیط کاری، بیمه کارجو از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ حتی اگر برای مدتی کوتاه و به صورت آزمایشی قرار است کار کند، بیمه نیروی کار باید در نظر گرفته شود؛ چنانچه کارفرما از انجام چنین امری اجتناب کند، نیروهای کار می‌توانند از او شکایت کنند.

عیدی و سنوات

قرارداد آزمایشی چنین مزیتی ندارد و تا زمانی که به قرارداد معمول ختم نشود، هیچ عیدی و سنواتی به فرد تعلق نمی‌گیرد. در صورتی که قرارداد شما معمول یا رسمی باشد، از مزیت سنوات سالانه و عیدی و پاداش برخوردار خواهید شد.

این امکان دارای مزایا و معایبی است؛ از جمله :

 • به دلیل این که در استخدام نیرو به صورت آزمایشی، سنوات و عیدی در نظر گرفته نمی‌شود، کارفرما به راحتی می‌تواند نیروهای مختلفی را جذب کند و مهارت هر یک را ارزیابی کند تا در نهایت کارجو متخصص و با مهارت خود را بیابد و استخدام کند.‌
 • در این بازه زمانی کوتاه، فرد کارجو تمام تلاش خود را در راستای ارائه بهتر و صحیح‌تر دانش و توانایی خود به کار می‌بندد؛ از طرفی نیروی تازه کار با در نظر گرفتن اهمیت داشتن سابقه کاری، تلاش می‌کند تا تمام توانایی خود را به کار گیرد.

چه زمانی می ‌توان یک قرارداد را فسخ کرد؟

 

مدیر منابع انسانی

قبل از پرداختن به مزایای قرارداد آزمایشی، لازم است بدانید که یکی از بندهای مورد تاکید در قرارداد، شرایط فسخ آن است؛ در واقع هر زمان که یکی از طرفین قرارداد احساس کنند که شرایط نابسامان بوده و مورد رضایت شان نیست، می‌توانند آن را فسخ کنند.

مطلب پیشنهادی: قانون اداره کار برای روز کارگر

آیا متقاضی می ‌تواند قرارداد را فسخ کند؟

چنانچه فسخ از طرف کارجو یا نیروی تازه کار باشد، در هر زمان می‌تواند اقدام کند. اغلب زمانی فرد به این نتیجه می‌رسد که دیگر قادر به ادامه همکاری و کار در آن مجموعه نیست که شرایط و محیط کاری آن، کمکی در بهبود روند کاری، کسب مهارت، توانمندی‌ها و برطرف کردن نیازهای او نداشته باشد.

آیا کارفرما می‌ تواند قرارداد را فسخ کند؟

اگر کارفرما به این نتیجه برسد که نیروی تازه کار نمی‌تواند وظایف لازمه را اجرا کند، با پرداخت حقوق کل دوره آزمایشی،  می‌تواند قرارداد را فسخ کند.

مزایای قرارداد آزمایشی

در ادامه، مهم‌ترین مزایای قرارداد آزمایشی کار را به تفکیک برای کارجو و کارفرما توضیح داده‌ایم.

مزایای یک قرارداد آزمایشی برای کارفرما، عبارتند از :

 • کارفرما می‌تواند با استخدام افراد مختلف، نیروی کار مورد هدف خود را بیابد.
 • سنجش و ارزیابی میزان عملکرد واقعی متقاضیان و عدم نگرانی برای استخدام نیروی کار نامناسب.
 • در صورتی که کارفرما از فرد متقاضی رضایت داشته باشد، تمام خواسته‌ها و عملکرد فرد با بستن قرارداد، قانونی می‌شود.

همین طور این مزایا برای فرد کارجو هم به این قرار است :

 • فرد کارجو می‌تواند در صورت عدم رضایت از محیط و شرایط کاری خود، بدون دغدغه و نگرانی بابت تحمل شرایط سخت، قرارداد را فسخ کند.
 • سنجش و ارزیابی محیط‌های کاری مختلف و نوع ارتباطات درون سازمانی.
 • یافتن موقعیت شغلی مناسب حتی با نداشتن سابقه کاری.
 • ایجاد بستری برای آموزش بیشتر و کسب مهارت جدید.
 • امنیت روانی.

به صورت آزمایشی استخدام شوید!

درمورد شرایط و مزایای قرارداد آزمایشی صحبت کردیم؛ در انتها لازم است بگوییم که قرارداد آزمایشی، یکی از چند مسیر لازم برای کسب موقعیت شغلی مناسب است؛ در این حالت کارفرما بایستی حق و حقوق فرد متقاضی را در نظر بگیرد که میزان آن هیچ فرقی با دیگر قراردادها ندارد؛ بلکه تنها تفاوت استخدام آزمایشی با سایر قراردادها، گذراندن بازه 1 الی 3 ماهه برای نیروی تازه کار است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با دوره‌های کارآموزی را نیز مطالعه کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://vismanit.com/?p=10481
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد قرارداد آزمایشی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.