0

حق عائله مندی بازنشستگان و زنان شاغل چگونه است؟

2078 بازدید
حق عائله مندی بازنشستگان و زنان شاغل

با توجه به شرایط اقتصادی امروز، با گذشت زمان هر روز تامین هزینه­‌های زندگی سخت­تر می‌­شود؛ بنابراین دولت سعی دارد با تصویب قوانین حمایتی، تامین هزینه­‌های زندگی کارگران، بازنشستگان و زنان شاغل را تسهیل کند. حق عائله مندی بازنشستگان و زنان شاغل یکی از مزایای حمایتی مصوب، با هدف تامین بخشی از هزینه­‌های زندگی فرزندان واجد شرایط است.

طبق قانون تمامی کارکنانی که فرزند دارند، باید در پایان ماه مبلغی به عنوان این حق دریافت کنند. می­‌توان گفت این امتیاز کمک هزینه­‌ای برای فرزندان افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی است. لازم به ذکر است که بانوان و آقایان شاغل از این تسهیلات بهره ­مند می­‌شوند.

یکی از معضلات بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل‌شان می‌باشد. نرم افزار حقوق و دستمزد ویسمن یکی از نرم افزارهای پرکاربرد می‌باشد که به راحتی توانسته است این مشکل را حل کند.

حق عائله مندی زنان شاغل

حق عائله مندی زنان شاغل

حق عائله مندی زنان شاغل چیست؟

عائله فقط به افرادی که تحت تکفل بوده و بیمه شده‌­اند گفته می­‌شود. عائله در قانون کار برای هر فرزند در نظر گرفته شده و در قانون مدیریت خدمات کشوری برای همسر و هر فرزند تعریف شده است. شخصی که فرزند دارد، قطعا هزینه‌­های بیشتری خواهد داشت و لازم است که به او کمک شود. کمک هزینه عائله مندی به همین منظور برای این افراد در نظر گرفته شده است. کمک هزینه و حق عائله مندی بازنشستگان یا زنان شاغل توسط کارفرما یا مؤسسه به کارمند یا قیم پرداخت می‌­شود. زنان شاغل دارای حق عائله مندی بوده و چون فرزندان تحت تکفل دارند، به این کمک هزینه نیازمند هستند.

بر اساس مواد ذکر شده در ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری، ماده 86 قانون بیمه تامین اجتماعی و قانون تفسیر بند 4 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری، زنان شاغل می‌­توانند از حق عائله مندی بهره­مند شوند. این حق به منظور کمک هزینه این زنان که همسر ندارند یا همسرشان از کار افتاده و یا خرج فرزندان به عهده خودشان است، به آن­ها داده می­‌شود.

حق سنوات و رایج‌ترین اشتباهات در محاسبه آن 

نکات حق عائله مندی زنان شاغل

در بررسی نکات و شرایط بهره­مندی از عائله مندی زنان، باید به این مورد اشاره کنیم که طبق طرح جدید اعلام شده، به همه زنان شاغل، حتی زنان مجرد مثل زنان شاغل سرپرست خانوار، حق عائله مندی پرداخت خواهد شد.

دولت به تازگی با طرحی درخصوص پرداخت حق اولاد و عائله مندی به تمامی زنان شاغل سرپرست خانوار و همچنین پرداخت کمک عائله مندی به تمامی زنان شاغل مجرد موافقت کرده است. در سال­‌های گذشته این زنان شاغل که سرپرست خانوار بودند، حق اولاد به آن­ها تعلق نمی‌­گرفت، اما با تصویب دولت از حق اولاد هم بهره­مند می­‌شوند.

کمک هزینه عائله مندی و کمک هزینه فرزند به کارمندان مرد شاغل و بازنشسته که دارای همسر و حداکثر سه فرزند هستند پرداخت می­‌شود. برای زنان شاغلی که شوهر ندارند یا شوهرشان از کار افتاده بوده و هزینه فرزندان به تنهایی بر عهده زن است، کمک هزینه عائله مندی بدون توجه به حق اولاد اعطا می­‌شود.

حق عائله مندی بازنشستگان

حق عائله مندی بازنشستگان

حق عائله مندی بازنشستگان چیست؟

کارگران بازنشسته­‌ای که شرایط قانونی لازم را دارند از امتیاز حق عائله مندی بازنشستگان برخوردار هستند. در صورتی که مستمری بگیران مرد کامل از کارافتاده به حساب بیایند و همسر دائم آنها در قید حیات باشد، یکی از شرایطی است که بازنشستگان از این حق برخوردار می­‌شوند. اگر افراد بازنشسته خانم، شوهر نداشته باشند از حق عائله مندی برخوردار می­‌شوند. در صورتی که سن پسر یا پسران بازنشستگان زن کمتر از 18 سال بوده و یا در صورتی که سن پسر یا پسران این زنان بالای 18 سال باشد ولی به دلیل از کارافتادگی یا بیماری قادر به انجام کار نباشند هم شرایطی است که باعث می­‌شود بازنشسته مورد نظر از حق عائله مندی بازنشستگان بهره‌­مند شود.

قانون عیدی و پاداش کارگران

افزایش حق عائله مندی بازنشستگان در سال ۱۴۰۱

در سال ۱۴۰۱ حق اولاد و حق عائله مندی بازنشستگان افزایش پیدا کرد. برای افراد بازنشسته‌­ای که که قبل از سال ۱۴۰۱ تاریخ ازدواج خودشان و تاریخ تولد فرزندانشان ثبت شده باشد، کمک هزینه عائله مندی 407 هزار و 389 تومان و حق فرزند 115 هزار و 619 تومان است. مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری در خصوص این موضوع بیان کرده است که بر اساس مصوبه دولت، هر بازنشسته­‌ای که تاریخ ازدواج و یا تاریخ تولد فرزند یا فرزندان او در سال 1401 ثبت شود، مبلغ عائله مندی او 814 هزار و 779 تومان شده و افزایش پیدا می­‌کند.

در واقع افزایش این حقوق به مفاد بندهای 2 و 10 مصوبه هیات وزیران ربط داشته است. این بندها در خصوص «تعیین حقوق و مزایای شاغلین و بازنشستگان» صادر شده است و تنها افراد بازنشسته‌­ای مشمول این بخشنامه می­‌شوند که محل خدمت آنان ردیف بودجه داشته باشد؛ بنابراین نهادهایی که ردیف بودجه ندارند، مشمول این بخشنامه نمی­‌شوند و موضوع باید توسط دستگاه اجرایی مربوطه پیگیری شود.

بیمه و مالیات حق عائله مندی

آیا حق عائله مندی مشمول مالیات و بیمه می­ شود؟

آیا حق عائله مندی بازنشستگان و زنان شاغل مشمول مالیات و بیمه می­ شود؟

بهرمند شدن از حق عائله مندی از جمله مزایای شاغل بودن به حساب می‌­آید. در بخشنامه مالیاتی درباره اینکه مشمول مالیات نمی­‌شود، اشاره‌­ای نشده است.

به حقوق و مزایای شغلی مشمول مالیات در قانون مالیات­‌های مستقیم اشاره شده است؛ بنابراین می‌­توان گفت که این تسهیلات مشمول مالیات به حساب می­‌آیند. در این امتیاز کسر بیمه­ ای نباید رخ دهد؛ از این رو کارفرما نمی‌­تواند از مبلغ این تسهیلات حق بیمه کارکنان خود را کم کند.

تسهیل در روند زندگی با دریافت حق عائله مندی

حقوق عائله مندی یکی از مواردی بوده که جزء حقوق و دستمزد افراد مشمول این طرح است. افرادی که در مشاغل دولتی و خصوصی کار می­‌کنند و تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند نیز در صورت داشتن فرزند می­‌توانند از حقوق فرزندان و اعضای خانواده بهر­مند شوند. هدف از پرداخت حق عائله مندی کمک به افراد شاغل و افزایش رفاه اجتماعی است.

در قانون تامین اجتماعی پرداخت این پاداش و تسهیلات به بازنشستگان و کارکنان توضیح داده شده است. حق عائله مندی بازنشستگان به افرادی که شرایط لازم را دارند، برای کمک به پیشبرد روند زندگی و کمک پرداخت می­‌شود. از طرفی این امتیاز به افرادی تعلق می­‌گیرد که از طریق قرارداد کار شاغل بوده و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می­‌گیرند. این امتیاز مشمول مالیات شده و یکی از حقوق کارمند است که باید توسط کارفرما پرداخت شود.

مبلغی که کارفرما بابت این تسهیلات عائله مندی پرداخت می­‌کند نباید از دستمزد و حقوق کم شود. حق عائله مندی به زنان شاغلی که شوهر ندارند یا شوهر آنان از کارافتاده است، تعلق می­‌گیرد؛ به زنان شوهردار حق عائله مندی پرداخت نمی­‌شود زیرا این حق به همسران آنان پرداخت شده و این از جمله شرایط حق عائله مندی است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://vismanit.com/?p=12435
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین

نظرات

1 نظر در مورد حق عائله مندی بازنشستگان و زنان شاغل چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *