0

راهنمای 0 تا 100 دستگاه حضور و غیاب + مقایسه و بررسی مزایا و معایب

954 بازدید
مزایای دستگاه حضور و غیاب

مزایای دستگاه حضور و غیاب و لزوم استفاده از آن چیست؟ دستگاه های حضور و غیاب یک اختراع بزرگ محسوب می شوند که با استفاده از آن ها می توانید زمان حضور و غیاب کارمندان خود را مدیریت و کنترل کنید.

دستگاه حضور و غیاب چیست؟

مزایای دستگاه حضور و غیاب و کاربردهای آن چیست؟

دستگاه حضور و غیاب کاربردهای زیادی دارد

دستـگاه های حضور و غیاب یا بهتر است بگوییم، سیستم های حضور و غیاب با نام انگلیسی Time and attendance و مخفف TNA یک راهکار برای ردیابی و نظارت بر شروع و توقف کار کارمندان بوده و با آن می توان بر ورود و خروج کارمندان کنترل و نظارت داشت.
از مزایای دستگاه حضور و غیاب می‌توان به این اشاره کرد که یک سیستم حضور و غیاب، کارفرما و مدیر شرکت را قادر می‌سازد تا شروع ساعات کاری و دیر رسیدن، خروج زودهنگام، زمان استراحت و غیبت کارکنان خود را تحت نظر داشته باشد.
یکی دیگر از کاربردهای مطرح این راهکار آن است که به کنترل هزینه‌های نیروی کار با کاهش هزینه های پرداختی کمک می‌کند. این هزینه ها اغلب ناشی از پرداخت در ازای زمان کار است.
وقتی که کارمندان در بخش هایی از ساعات کاری کار نمی کنند، طبیعتا نباید به ازای زمانی که کار نکرده اند به آن ها پول پرداخت. خصوصا در مواقعی که کارمندان به صورت ساعتی کار می کنند. پس سیستم حضور و غیاب یک راهکار جامع برای کنترل ساعات کاری و ورود و خروج کارمندان است. در ادامه به طور کامل به مزایای دستگاه حضور و غیاب می‌پردازیم.

انواع فنی و راهنمای 0 تا 100 دستگاه حضور و غیاب سیستم های حضور و غیاب

دستگاه های حضور و غیاب دارای مزایای بسیاری هستند، از مهم ترین مزایای دستگاه حضور و غیاب می توان به جلوگیری از غیبت غیرموجه کارمندان اشاره داشت. انواع مختلفی از دستگاه های حضور غیاب در بازار وجود داشته که هر کدام مزایایی منحصر به فرد دارند.

در گذشته ای نه چندان دور و هنگامی که دستگاه های حضور و غیاب به تازگی وارد عرصه میدان شده بودند، به هوشمندی حال حاضر نبود و شما به عنوان یک کارمند با اخلاق غیرحرفه ای می توانستید از تقلب های گوناگون همچون گماشتن کارمندان دیگر برای ثبت حضور به جای خود استفاده کنید.

اما اگر بخواهیم کمی شاعرانه صحبت کنیم، هیچ وقت اوضاع اینچنین نمی ماند و واقعا هم اوضاع اینچنینی نماند. بزودی نسل های جدیدتری از دستگاه های حضور و غیاب وارد بازار شده و هوشمندتر عمل می کردند. چیزی که ما، امروز در بازار می بینیم.

مزایای سیستم های حضور و غیاب اثرانگشتی و چهره در مقابل سیستم های کارتی

به لحاظ فنی، سیستم های حضور و غیاب به دو نوع اصلی بیومتریکی و رمزی تقسیم می شوند که مهم ترین آن ها برای سیستم های بیومتریکی دستگاه های اثرانگشتی و چهره و برای سیستم های رمزی، دستگاه های کارتی است. دستگاه های حضور وغیاب اثرانگشتی و چهره، به نسبت دستگاه های کارتی دارای مزایایی هستند. ابتدا بیایید به بررسی مشکلات عدیده دستگاه های کارتی بپردازیم.

 • معمولا هزینه ای بالا دارند.
 • کارت ها ممکن است گم شده یا دچار شکستگی شوند.
 • در برابر سرقت آسیب پذیر بوده و دزدیدن آن برای سارقین سخت نیست.
 • امکان تقلب توسط کارمندان با اخلاق غیرحرفه ای وجود دارد. می توان کارت را به یک همکار داد تا حضور و غیاب را به جای وی انجام دهد.

و در مقابل بهتر است به چند مزیت مهم دستگاه های حضور و غیاب اثرانگشتی و چهره اشاره کنیم:

 • یکی دیگر از مشکلات دستگاه های کارتی آن است که ممکن است آوردن کارت به سر کار فراموش شود. اما با استفاده از دستگاه های اثرانگشتی، کارمندان راحت تر و بی دردسرتر می توانند کار را انجام دهند چرا که در هر صورت انگشت خود یا صورت خود را در خانه یا مکان های دیگر جای نمی گذارند.
 • پس از آن سیستم حضور و غیاب را نصب کردید، هزینه اضافی وجود نخواهد داشت.
 • کارمندان نمی توانند همکار خود را وادار به حضور و غیاب برای آن ها کنند در نتیجه امکان تقلب وجود ندارد.

مهم ترین انواع راهکارها و دستگاه های حضور و غیاب

مزایای دستگاه حضور و غیاب و انواع آن

دستگاه حضور و غیاب انواع مختلفی دارد

راهکارها و دستگاه های حضور و غیاب گرچه در ابتدای کار خیلی متنوع نبودند، اما در حال حاضر انواع بسیار زیادی از آن ها را می توان یافته و به کار برد که هر کدام کارایی و مزایای به خصوصی دارند.

ضمن آنکه برخی از راهکارهای ابداع شده سعی کرده اند که اشکالات و باگ های راهکارها و نسل های پیشین را حل کنند. در این بخش به معرفی چند مورد از مهم ترین راهکار دستگاه های حضور و غیاب در بازار می پردازیم که به علت کارکرد مناسبی که داشته اند، مورد توجه همگان، من جمله کارشناسان و مدیران صاحب کسب و کار قرار گرفته اند.

سیستم های حضور و غیاب به دو مدل تکنیکی رمزی و بیومتریکی تبدیل می شوند که انواع بیومتریکی پیشرفته تر هستند.

مزایای دستگاه های کارتی

این نوع دستگاه ها را می توان یکی از اولین نسل های دستگاه های حضور و غیاب دانست که تکنولوژی ساده تری نسبت به سایر سیستم های امروزی تر دارند. برای اعلام حضور با استفاده از این دستگاه نیازی به ارتباط نیست و به جای آن به اعضای شرکت کارتی حاوی کد یکتا به شکل بارکد، مغناطیسی و RFID ارائه می شود. وقتی کاربران، کارت را به دستگاه نزدیک می کنند، سیستم تشخیص هویت حضور و غیاب را متوجه می شود و حضور را ثبت می کند.

دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

همانگونه که از نامش معلوم است با استفاده از اثر انگشت کار می کند و یکی از سیستم های مدرنی است که امکان تقلب در آن خیلی کم بوده و کارکرد ساده ای نیز دارد. از دیگر مزایای دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی این است که یادگیری آن ساده است و اثرانگشت هر فرد رمزنگاری و غیرقابل کدگشایی می شود. کارمندان برای ثبت حضور باید از اثرانگشت ثبت شده خود استفاده کنند.

دستگاه‌های حضور و غیاب چهره

مزایای دستگاه حضور و غیاب چهره چیست؟

دستگاه حضور و غیاب چهره دقت بالایی دارد

دستگاه های حضور و غیاب با استفاده از چهره جدیدترین نوع سیستم های حضور و غیاب بوده که دارای دقت بسیار بالا و کارایی برتر نسبت به سایر دستگاه ها می باشد.
این دستگاه برای اولین بار مشخصات کارکنان را ثبت کرده و از آن پس برای اعلام حضور لازم است تا در جایگاه مخصوص که مجهز به یک دوربین است قرار بگیرید.
سپس دستگاه شروع به بررسی چهره کرده و خصوصیاتی همچون چشم، ابعاد و فرم صورت را بررسی کرده و حضور را ثبت می کند.

مزایای دستگاه حضور و غیاب

 • با استفاده از دستگاه حضور و غیاب می توانید حقوق و دستمزد را یکپارچه سازی و بهینه کنید. برای مدیریت مواردی همچون پرداخت به کارمندان، اضافه کاری ها، مرخصی، مرخصی با حقوق و موارد این شکلی اهمیت بالایی دارد که از یک سیستم حضور و غیاب برتر استفاده کنید.
 • با استفاده از دستگاه حضور و غیاب می توانید پرداخت حقوق و دستمزد را یکپارچه سازی کرده و به همین علت است که بهره وری کلی شرکت افزایش می یابد. همچنین می توانید به مدیریت استفاده از پرسنل های بیشتر نیز دسترسی داشته باشید و بهترین برنامه ریزی را برای افزایش بازدهی در نظر بگیرید.
 • به علاوه سیستم های برتر به شما امکان مدیریت و ایجاد برنامه ها و فهرست هایی کارآمد می دهند. چنین سیستم هایی قراردادهای تجاری شما به همراه اطلاعات شخصی کارمندان را در نظر می گیرد.
 • از دیگر مزایای دستگاه حضور و غیاب آن است که به شما گزارش های لازم را ارائه می کنند. گزارش ها شامل اطلاعات ضرری مربوط به کسب و کار، من جمله بهره وری کارکنان، داده های حضور و غیاب، غیبت، اضافه کاری، ساعات کار، هزینه‌های نیروی کار و موارد دیگر را ارائه می‌کنند. با چنین بینشی، می توانید تصمیمات تجاری آگاهانه ای برای بهبود کسب و کار بگیرید.
 • تحویل به موقع کارها و جلب رضایت مشتریان نیز از مزیت های مهم سیستم های حضور و غیاب است. وقتی مدیریت بر کارکنان به بهترین نحو ممکن انجام شود، بازدهی آن ها افزایش می یابد. این افزایش بازدهی به صورت مستقیم بر تحویل به موقع پروژه های در جریان و در نهایت جلب رضایت نهایی مشتریان مفید واقع می شود.

در انتها به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه یک سیستم حضور و غیاب انتخاب کنیم را نیز مطالعه کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://vismanit.com/?p=10241
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد راهنمای 0 تا 100 دستگاه حضور و غیاب + مقایسه و بررسی مزایا و معایب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.