امروزه در سازمان های بزرگ و در سیستم های اطلاعاتی و شبکه ای گسترده به منظور حفظ نظم و امنیت مجموعه، بکارگیری تجهیزات کنترل دسترسی بسیار حائز اهمیت می باشد. در حال حاضر سیستم ها و ابزارهای بسیاری برای کنترل دسترسی در دنیا تولید شده است که یکی از این ابزارها، گیت کنترل تردد می باشد. گیت کنترل تردد از تجهیزات ضروری و مهم برای ایجاد امنیت و کنترل و محدود کردن دسترسی در یک سازمان می باشد.

گیت کنترل تردد چیست؟

گیت کنترل تردد در مفهوم عام به معنای مانعی فیزیکی در مسیر ورود و خروج می ‌باشد که وظیفه آن کنترل تردد است. در واقع گیت تردد دروازه ای است که به صورتی محترمانه، وظیفه حراست و نگهبانی و ایجاد نظم و امنیت در یک مجموعه را انجام می دهد، به این صورت که بر ورود افراد به مکان های خاص و دسترسی آن ها برای استفاده از امکانات مختلف نظارت دارد و مشخص می کند که چه کسی مجاز به ورود و دسترسی به مکان های مشخص می باشد.

هدف از ساخت گیت کنترل تردد به حداقل رساندن استفاده از نیروی انسانی در کنترل ورود و خروج، ثبت لحظه ای زمان تردد، قابلیت گزارش گیری آنلاین از ترددها و امکان مسدود کردن ورود یا خروج افراد خاص می باشد.

کاربرد گیت های کنترل تردد

گیت های کنترل تردد برای مدیریت و کنترل تردد نفرات در تمامی مکان های عمومی شلوغ که جمعیت زیادی در حال رفت و آمد هستند و در هر سازمان و مجموعه ای که تعداد زیادی از ارباب رجوع، نفرات یا کارمندان تردد می کنند، قابل استفاده می باشند.

 

کاربرد گیت کنترل تردد

برخی از این مکان ها عبارتند از :

ایستگاه ‌های اتوبوس رانی، ایستگاه های مترو و راه آهن، پایانه های حمل و نقل شهری، ورزشگاه ها و استخرها، باشگاه ها، استادیوم های ورزشی، شهر بازی ها، سینماها، موزه ها و مجموعه های تفریحی، مؤسسات تحقیقاتی و بانک ها، مراکز تجاری و ادارات و سازمان های دولتی که جمعیت زیادی در حال رفت و آمد هستند، کارخانجات، فرودگاه ها، بندرگاه ها، بیمارستان ها، مکان های خاص امنیتی مانند وزارتخانه ها، سفارتخانه ها، پایگاه های نظامی، پادگان ها، زندان ها و …

ساختار و عملکرد گیت تردد نفر

ساختار گیت کنترل تردد ترکیبی از تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی است و عملکرد آن به وسیله نرم افزارهای خاصی مانند نرم افزار کنترل تردد مدیریت می شود و موجب می شود تا ابزار دقیقی به جهت نظارت مستقیم بر عملکرد افراد حاصل شود.

گیت های تردد از امکانات و سخت افزارهای جانبی از جمله ریدرهای اکسس کنترل، بارکد خوان و … برخوردارند که مجموع این تجهیزات به همراه نرم افزار اکسس کنترل مناسب کمک بسیار زیادی به جهت کنترل تردد نفرات و ارباب رجوع در مجموعه ها خواهد نمود.

علت استفاده از گیت تردد در سازمان ها

استفاده از گیت کنترل تردد در بدو ورود افراد در یک سازمان، اهمیت نظم در سازمان تحت مدیریت شما را به ارباب رجوع، پرسنل، همکاران و رقبای شما یادآوری می کند.

ضرورت استفاده از گیت تردد در سازمان ها به شرح زیر است:

 • جلوگیری از دسترسی بدون اجازه به سازمان
 • ایجاد نظم و انضباط در ترددهای سازمان
 • نظارت جامع و آسان بر تردد مهمان ها و ارباب رجوع
 • امکان جلوگیری از ورود افراد موجود در لیست سیاه مجموعه
 • بهبود بازدهی و عملکرد کارکنان
 • کاهش نیروی انسانی
 • گزارش دقیق و قابل اطمینان از تردد افراد به سازمان
 • تکریم به ارباب رجوع
 • از بین رفتن روش دستی و سنتی و جلوگیری از اشتباهات فردی
 • تبدیل نقش فیزیکی نیروهای نگهبان و حراست به نقش نظارتی
 • مانیتورینگ دقیق و جامع امنیتی از تردد افراد و خودروها به سازمان

مزایای گیت کنترل تردد

مدیران سازمان ‌ها می توانند با صرف هزینه اندک برای خرید گیت های تردد در طولانی مدت به مزایای بسیار زیادی دست یابند. به طور کلی استفاده از گیت کنترل تردد از چندین منظر حائز اهمیت و کاربردی است که در ادامه برخی از مزایای آن را شرح می دهیم:

 

مزایای گیت کنترل تردد

ایجاد امنیت

اساس کار گیت های کنترل تردد ایجاد امنیت است. گیت های کنترل تردد با طراحی خاصی که دارند باعث می شوند افراد در یک ردیف قرار بگیرند و نیروهای امنیتی سازمان به راحتی بتوانند افراد را زیر نظر بگیرند و دید واضح تری نسبت به هر فرد داشته باشند.

ایجاد نظم و برقراری امور مدیریتی و نظارتی

کنترل تردد افراد باید به صورت تک به تک انجام شود تا علاوه بر احراز هویت و صدور مجوز برای ورود و خروج افراد، بخش حفاظتی مجموعه نیز بتواند دید نظارتی بهتری نسبت به تردد افراد داشته باشد. هدایت افراد در یک جهت و صدور مجوز عبور با ارائه کارت، بلیط، سکه و … از کاربردهای نظارتی گیت کنترل تردد است.

ورود اختصاصی افراد

دستگاه های گیت تردد می توانند از ورود افراد غیر مجاز به هر مجموعه ای جلوگیری به عمل آورند، به این صورت که پس از قرارگیری فرد در پشت گیت باید تأیید مجوز از دستگاه های کنترل دسترسی اعمال شود تا امکان ورود را به افراد مجاز بدهد.

شمارش افراد

گیت های تردد را می توان به گونه ای تنظیم نمود که عمل احراز هویت را انجام ندهد و فقط تعداد افرادی که از آنجا عبور کرده اند را مشخص کند.

صحت عبور افراد

در بعضی از مکان ها افراد روی ریدر اثر انگشت و یا کارت گیت کنترل تردد احراز هویت خود را انجام می دهند، اما عمدأ یا سهوأ از گیت تردد عبور نمی کنند. بنابراین سنسور تشخیص عبور افراد در بدنه گیت موجب می گردد تا فرد عبور کرده را شناسایی کند و لاگ تردد ورود یا خروج فرد در نرم افزار ثبت شود.

سایر مزایای گیت تردد نفر

 • بهینه سازی امنیت سازمان
 • مانیتورینگ لحظه ای تردد افراد و متمرکز بودن مرکز مدیریت
 • افزایش نظم و انظباط در تردد افراد اعم از کارمندان و ارباب رجوع
 • ارتقاء تکریم و احترام به ارباب رجوع و میهمان
 • حذف نیروی انسانی اضافی
 • تشخیص و تأیید افراد مجاز به منظور ورود به مجموعه
 • تأیید مجوز ورود افراد و تعیین سطح دسترسی افراد به سازمان