0

جدول حقوق چیست؟ نکات جالب در مورد جدول حقوق و مزایا

1785 بازدید
جدول حقوق

جدول حقوق به جدولی گفته می‌شود که حاوی حقوق و مزایای کارگران است. جدول حقوق هرسال با برگزاری جلسات شورای عالی کار به‌روزرسانی شده و افزایش‌هایی را خواهد داشت. امسال حقوق و مزایای کارگران بیش از 57 درصد افزایش یافت که نویدی برای قشر کارگر بود که اندکی از فشارهای اقتصادی ناشی از تورم و سایر مشکلات مدیریتی که بر روی آن‌ها است کاسته خواهد شد. در این مقاله قصد داریم در مورد جدول حقوق صحبت کرده و نکات جالبی را پیرامون آن ارائه کنیم.

نرم‌ افزار حقوق و دستمزد ویسمن ابزاری است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا مدیریت دقیق‌تری بر روی پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان خود داشته باشند. این نرم‌ افزار با ارائه امکانات متنوعی از جمله محاسبه حقوق، مالیات، بیمه، مزایا و اطلاعات مربوط به کارکنان، به بهبود فرآیند مدیریت منابع انسانی کمک می‌کنند.

اجزای جدول حقوق

 • حداقل دستمزد روزانه: حداقل دستمزد روزانه، حداقل دستمزدی است که می‌بایست برای یک روز کار کارگر، به وی دستمزد پرداخت. حداقل دستمزد در سال جاری بیش از 57 درصد افزایش‌یافته که برای حدود 30 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
 • حداقل دستمزد ماهانه: حداقل دستمزد ماهانه، حداقل دستمزدی است که می‌بایست برای یک ماه کار کارگر به وی پرداخت گردد. نکته مهم آن است که حقوق پرداخت‌شده، شخصی‌سازی‌شده هستند و ممکن است دریافتی هر کارگر، بسته به شرایطی که دارد متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال، دریافتی یک کارگر با دو فرزند، بیشتر از یک کارگر بدون فرزند و بدون سابقه کار است.
 • حق اولاد: حق اولاد، هزینه‌ای است که به ازای هر فرزند به کارگر پرداخت می‌شود و هدف تسهیل زندگی کارگر و توانایی بیشتر برای رسیدگی به فرزندان کارگر هست. این مزایا نیز در سال جاری، افزایش بیش از 57 درصدی را شامل شده است.
اجزای جدول حقوق

اجزای جدول حقوق

 • سنوات: پایه سنوات حقی است که به کارگران سابقه‌دار پرداخت می‌شود که البته در طی همکاری با کارفرما قابل دریافت نیست و در صورتی قابل دریافت است که قرارداد به اتمام رسیده باشد یا کارگر و کارفرما، به هر نحو قصد اتمام همکاری داشته باشند.
 • بن و کمک‌هزینه اقلام مصرفی: بن و کمک‌هزینه اقلام مصرفی نیز از دیگر کمک‌هزینه‌ها و مزایایی است که به کارگران ارائه می‌شود.
 • ایاب و ذهاب: درصورتی‌که راه کارگر برای رسیدن به محل کار دور باشد و نتیجتاً نیاز به تأمین ایاب و ذهاب برای رسیدن به محل کار و برگشت به محل زندگی وجود داشته باشد، حق ایاب و ذهاب به کارگران پرداخت می‌گردد.
 • حق مسکن: حق مسکن حقی است که به‌تمامی کارگران دارای خانه یا مستأجر به‌صورت یکسان پرداخت می‌شود و تفاوتی میان کارگران خانه‌دار یا مستأجر وجود ندارد.

نکات و استراتژی‌های جالب پیرامون جدول حقوق

دستمزد کارگران می‌بایست بر پایه نرخ تورم محاسبه شود

اولین نکته‌ای که وجود دارد آن است که دستمزد کارگران در ابتدای هرسال، می‌بایست بر پایه نرخ تورم و سبد هزینه زندگی خانوار کارگری محاسبه گردد. بدین شکل که می‌بایست شرایط کارگر، ازجمله وضعیت تاهل، تعداد فرزندان، ایاب و ذهاب و مواردی این‌چنینی محاسبه می‌شود.

نرخ تورم در سال‌های گذشته همچون اسبی افسارگسیخته بسیار بالا رفته بود و این موجب نارضایتی عموم مردم، من‌جمله قشر کارگر که به‌عنوان یکی از ضعیف‌ترین قشرهای جامعه شناخته می‌شوند، شده بود. هرساله نرخ پرداخت حقوق و مزایا افزایش می‌یافت، اما کمتر از نرخ تورم بود و همین مورد باعث شده بود که نارضایتی کارگران بیش‌ازپیش برانگیخته شود.

نکات جالب پیرامون جدول حقوق

نکات جالب پیرامون جدول حقوق

امسال نرخ پرداخت حقوق به کارگران حدود 57 درصد افزایش یافت. این رقم افزایش حقوق و مزایا برای حدود 30 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. هرچند که افزایش حقوقی که صورت گرفته به نسبت سال‌های قبل بیشتر بوده و موجب افزایش رضایت کارگران شده است، اما انتقاد کارفرمایان را برانگیخته است. استدلال آن‌ها این است که افزایش حقوق بالا بوده و نمی‌توانند از پس هزینه‌های حقوق و مزایا بربیایند.

هر یک از طرفین استدلال‌های خود رادارند. قشر کارگر معتقدند این اقدام باعث شده تا سفره آن‌ها مقداری گسترده‌تر شود و فشارهای زندگی پرتورم در ایران بر آن‌ها کاهش یابد.

محاسبه حقوق و دستمزد ساعتی 

استفاده از نرم‌افزارهای مختلف حقوق و دستمزد برای تهیه لیست و جدول حقوق

یکی از استراتژی‌های قابل انجام برای تهیه جداول حقوقی، استفاده از نرم‌افزارهای حقوق و دستمزد است. با استفاده از این نرم‌افزارها می‌توان به طریق راحت‌تری محاسبات را انجام داد. ابتدا جدول را بر مبنای توافقات حاصل‌شده در شورای عالی کار و مطابق با قانون کار وارد نرم‌افزار کرده و سپس حقوق و مزایای هر کارگر محاسبه می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از این نرم‌افزارها، قابلیت شخصی‌سازی حقوق و مزایا بر اساس اطلاعات فردی هر کارگر است. ممکن است هر کارگر شرایط مختلفی داشته باشد و بر این اساس پرداخت حقوق به وی نیز متفاوت خواهد بود. به‌جای انجام دادن دستی این کار که نیازمند منابع انسانی جداگانه است می‌توانیم از نرم‌افزارهای حقوق و دستمزد استفاده داشته باشیم.

شیوه کارکرد این نرم‌افزارها بدین شکل است که ابتدا کلیه اطلاعات کارگران را وارد کرده و سپس بر اساس تنظیمات و مبناهای قرار داده‌شده حقوق کارگران محاسبه می‌شود.

استفاده از نرم‌افزارها برای برای محاسبه حقوق و دستمزد

استفاده از نرم‌افزارها برای محاسبه حقوق و دستمزد

مهم‌ترین مزایای استفاده از نرم‌افزار حقوق و دستمزد برای تهیه جدول حقوق شامل موارد زیر است:

 1. افزایش بازدهی سازمان
 2. افزایش سرعت محاسبه حقوق و دستمزد
 3. عدم نیاز به نیروی انسانی اضافه و گماشتن آن درجاهای بهتر به‌منظور افزایش بهره‌وری
 4. بایگانی نرم‌افزاری به‌جای بایگانی کاغذی
 5. دسترسی راحت به اطلاعات حقوق و دستمزد

چرا به سیستم حقوق و دستمزد نیاز داریم؟

ساده‌سازی روش‌های پرداخت حقوق

یکی از مهم‌ترین کارهایی که از کارفرما و متصدیان پرداخت حقوق هر سازمان انتظار می رود، ساده‌سازی فرایند تهیه جدول حقوق و پرداخت حقوق است. این یکی از استراتژی‌های پرداخت حقوق و دستمزد بوده و باعث می‌شود که مدیریت فرایندهای سازمانی ساده‌تر شود. به‌عنوان‌مثال

 • به‌جای استفاده از چک می‌توانید از پرداخت با استفاده از شبا استفاده کنید.
 • به‌جای حسابرسی حقوق و دستمزد با بهره‌وری از نیروی انسانی می‌توانید آن را به نرم‌افزارها به سپرید.

حقوق را بر اساس جدول مربوطه پرداخت نمایید

به‌عنوان کارفرما می‌بایست این مهم را در نظر داشته باشید که حقوق کارگر رسمی را باید بر اساس مصوبات شورای عالی کار بر اساس قانون کار و آخرین افزایش‌های اعمال‌شده در سال پرداخت نمایید. در غیر این صورت، کارگر حق قانونی شکایت از شما در وزارت کار و احقاق حقوق خود را خواهد داشت.

ساده‌سازی فرآیند پرداخت حقوق

ساده‌سازی فرآیند پرداخت حقوق

حقوق می‌بایست در موقع مقرر پرداخت شود

نکته دیگری که می‌بایست در نظر داشته باشید آن است که حقوق کارگر می‌بایست بر اساس موعد مقرر پرداخت شود. این مورد هم حق قانونی کارگر بوده و نیز برای شما نیز به‌عنوان کارفرما دارای مزایایی است. به‌عنوان‌مثال انباشته شدن حقوق می‌تواند اشاره‌ای موجود را افزایش داده و به‌علاوه تأمین بودجه برای پرداخت حقوق را سخت‌تر نماید. اما می‌توانید با پرداخت حقوق در موعد مقررشده، بار مالی و قانونی پرداخت حقوق را از روی خود بردارید.

کارگر حق قانونی شکایت از کارفرما درصورتی‌که مرتکب عمل خلاف قانون شده باشد را دارد

کارگران باید بدانند که حق قانونی شکایت از کارفرما درصورتی‌که وی از قوانین تخطی نماید را دارا هستند. به‌عنوان‌مثال، اگر حقوق مصوب 5 میلیون تومان باشد و کارفرما از پرداخت آن سرباز زند یا کارگر دارای مزایایی همچون بیمه بوده باشد و توسط کارفرما کلیه حقوق وی پرداخت نشود، او حق قانونی شکایت از کارفرما را داشته و احتمالاً پیروز دعوای حقوقی نیز کارگر خواهد بود.

استفاده از نرم‌افزار حضوروغیاب و نقش ان در تهیه جدول حقوق

یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای هر سازمانی، استفاده از نرم‌افزارهای حضوروغیاب است. چنین نرم‌افزارهایی توان کنترلی کارفرما را به‌شدت افزایش داده و موجب تسلط بر ورود و خروج کارکنان خواهد شد. بدین شکل می‌توانید درصورتی‌که فرد یا افرادی از کارکنان از وظایف خود تخطی نموده یا در زمان مقرر وارد محل کار نشد یا سریع‌تر محل کار را ترک کرد، حقوق را متناسب با میزان کارکرد او پرداخت نمایید.

در پرداخت حقوق نهایت دقت را به خرج دهید

آخرین نکته‌ای که به آن اشاره خواهیم داشت آن است که برای پرداخت حقوق و دستمزد کارگران می‌بایست نهایت دقت را به خرج دهید. چراکه در صورت بروز هرگونه اشتباه، ممکن است با مشکلات بزرگ مالیاتی مواجه شوید. چراکه کلیه فهرست‌های ارسالی توسط واحد مالیاتی موردبررسی قرار خواهند گرفت و در صورت مشاهده شدن هرگونه تفاوت، برای شما جریمه‌های سنگین مالیاتی در نظر گرفته خواهد شد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://vismanit.com/?p=12019
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد جدول حقوق چیست؟ نکات جالب در مورد جدول حقوق و مزایا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.