بی تردید یکی از مهم ترین سرمایه های هر مجموعه ای کارکنان آن می باشند. به همین جهت دقت در انجام محاسبات کارکرد پرسنل و پرداخت به موقع حقوق و دستمزد ایشان و همچنین پاسخ ‌دهی مناسب به سازمان‌ های قانونی از قبیل سازمان بیمه و مالیات یکی از مهم ترین دغدغه های مدیران و حسابداران شده است.

نرم افزار حقوق و دستمزد

در دنیای محاسبات و اعداد و ارقام، محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان یکی از مهم ‌ترین و در عین حال زمان برترین محاسبات بخش ‌های مالی و اداری هر سازمانی است و همه کسب و کارها، چه بزرگ و چه کوچک با آن درگیر هستند.

افراد مسئول امور مالی و حسابداری هر شرکت یا کسب و کاری باید هر ماه کارکرد پرسنل را به طور دقیق و کامل محاسبه کنند و جزئیات آن را در قالب یک فیش حقوقی و به صورت رسمی به کارکنان مجموعه خود ارائه کنند. همچنین باید این اطلاعات و جزئیات حقوقی پرسنل را هر ماه به عنوان هزینه در دفاتر حسابداری ثبت کنند تا در محاسبات مالیاتی هم مورد محاسبه قرار گیرند.

سیستم حضور و غیاب در محاسبه حقوق و دستمزد چه نقشی ایفا می کند؟

مهم ترین و اصلی ترین هدف شرکت ها و سازمان هایی که فعالیت های اقتصادی انجام می دهند و خدمت یا محصولی را به مشتریان ارائه می دهند کسب درآمد و سود می باشد.

همان طور که ارزش گذاری روی محصولات و خدمات نیازمند پارامترهای مختلف می باشد، پرداخت حقوق پرسنل و کارمندان این شرکت ها و سازمان ها نیز باید توسط یک سیستم مکانیزه شده محاسبه شود تا خللی در آن ها ایجاد نشود.

به همین جهت دستگاه های حضور غیاب برای محاسبه دقیق ورود و خروج و زمان حضور پرسنل در محل کارشان طراحی شد که یک مزیت بسیار مهم این سیستم ها محاسبه دقیق حقوق و دستمزد کارمندان بر اساس زمان های ثبت شده ورود و خروج ایشان داخل سیستم می باشد.

حقوق و دستمزد یک کارمند پارامترهای ثابت و متغیری دارد. محاسبه پارامترهای ثابت مانند حقوق پایه و حق اولاد و غیره کار مشکلی نیست و به صورت روتین محاسبه می شود.

در عوض محاسبه پارامترهای متغیر پرسنل است که بسیار زمان بر است و اگر سیستم مکانیزه ای وجود نداشته باشد مدیران شرکت ها و سازمان ها را با مشکلات بسیاری مواجه می کند.

از جمله پارامترهای متغیر می توان به مواردی چون اضافه کار یا کسر کار و یا مأموریت و مواردی از این دست اشاره کرد.

نرم افزارهای حضور غیاب دقیق ترین اطلاعات را از ساعت های ورود و خروج کارمندان به مدیران می دهند تا محاسبه این پارامترهای متغیر برای پرداخت حقوق توسط مدیران به آسانی انجام شود.

نرم افزارهای حضور و غیاب انواع مختلفی دارند که مدیران بسته به بزرگی و پیچیدگی سازمان و یا شرکت خود، تعداد پرسنل، تعداد کاربران، تعداد دستگاه ها و مواردی از این قبیل یکی از انواع سیستم های حضور غیاب را انتخاب می کنند.

نرم افزار حضور و غیاب وظیفه تبدیل داده های خام ورود و خروج (رکوردهای تردد) را به داده های قابل استفاده جهت محاسبه حقوق و دستمزد دارد.

نرم افزارهای حقوق و دستمزد موجود در بازار

همان طور که اشاره شد واحد مالی و حسابداری برای پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل نیاز اساسی به اطلاعات تردد و ورود و خروج کارکنان دارد و این اطلاعات باید از نرم افزار حضور و غیاب دریافت و به نرم افزار حقوق و دستمزد انتقال داده شود. تمامی نرم افزارهای حقوق و دستمزد موجود در بازار به صورت مجزا ارائه می شوند و برای دریافت اطلاعات تردد پرسنل باید به یکی از نرم افزارهای حضور و غیاب موجود در بازار وصل شده با آن ارتباط برقرار کنند و داده های تردد را از نرم افزار حضور غیاب دریافت کنند. مسلم است که هر شرکتی در تولید نرم افزارهای خود از سبک خاصی در برنامه نویسی استفاده می کند و همین امر ممکن است موجب بروز خطا و اشکال به هنگام اتصال و ارتباط بین دو نرم افزار حضور و غیاب و حقوق و دستمزد از دو شرکت تولید کننده مختلف شود.

مهمترین ویژگی و قابلیت نرم افزار ویسمن این است که نرم افزار حقوق و دستمزد و حضور و غیاب آن به صورت یکپارچه است و برقراری ارتباط بین این دو نرم افزار به آسانی و بدون کوچکترین مشکلی انجام می شود.

نرم افزار حقوق و دستمزد ویسمن

در سیستم های مالی و اداری یکی از مهمترین قسمت ها، بخش مربوط به استخدام، کارگزینی و محاسبه حضور و غیاب و در نهایت حقوق و دستمزد می باشد و همان طور که می دانید رضایت پرسنل از حقوق و مزایای خود و همچنین محاسبه صحیح تردد ایشان و پرداخت به موقع دستمزد آنان می تواند رضایت مندی پرسنل را فراهم کرده و بازده عملیاتی مجموعه شما را بالاتر ببرد.

نرم‌ افزار حضور و غیاب و حقوق و دستمزد ویسمن نقش حیاتی در تأمین نظم و ساماندهی مجموعه شما دارد. نرم‌ افزار ویسمن دارای دو بخش «حضور و غیاب» و «حقوق و دستمزد» می باشد که هر کدام به صورت مجزا و یا یکپارچه شامل هر دو بخش حضور غیاب و حقوق دستمزد قابل استفاده هستند. با تلفیق این دو تلاش کردیم نرم‌ افزاری تولید کنیم که با تهیه آن در زمان و هزینه مدیریت شرکت‌ ها صرفه‌ جویی شود.

قابلیت‌ ها و امکانات نرم‌ افزار حقوق و دستمزد ویسمن

نرم افزار جامع حقوق و دستمزد ویسمن کاملأ سازگار با تمامی نیازهای مجموعه شما می باشد و می تواند کلیه امور مربوط به پرسنل شما را از هنگام شروع به کار آن ها تا هنگام محاسبات و پرداخت حقوق و دستمزد با توجه به نوع استخدام و کارکرد آن ها فراهم سازد و در نهایت با ارائه گزارش های کامل مالی و مدیریتی شما را به اهدافتان نزدیک تر نماید.

در ادامه به برخی از کاربردها و قابلیت‌ های این نرم‌ افزار اشاره می‌ کنیم.

قابلیت وارد کردن اطلاعات حضور و غیاب و کارکرد رفت و آمد

در نرم افزار حقوق و دستمزد ویسمن قابلیت ورود کارکردها از قبیل روزهای کارکرد، ساعات کارکرد، مرخصی‌ های ساعتى و روزانه، مرخصى استعلاجى، مرخصى استعلاجى بر عهده بیمه، مرخصى بدون حقوق، غیبت، اضافه کارى، مأموریت روزانه و ساعتى، کسر کار، نوبت کارى، شب‌ کاری، تعطیل‌ کارى و هر نوع کارکرد دیگر با توجه به نیاز مجموعه و همچنین امکان انتقال کارکردها از کلیه دستگاه‌ های حضور و غیاب وجود دارد.

امکان صدور حکم کارگزینی و قرارداد کار

در این نرم افزار امکان صدور حکم کارگزینی و قرارداد کار پرسنل همراه با امکان اجرای طرح بندی طبقه مشاغل وزارت کار همراه با گروه های شغلی استاندارد و یا تعریف گروه های شغلی و طرح های دلخواه وجود دارد. همچنین امکان صدور حکم استخدام و یا تغییرات حقوق با توجه به انواع استخدام از قبیل استخدام قراردادی، ساعتی، پیمانی، رسمی، روزمزد، خرید، خدمت، مأمور و … با قابلیت تعیین مزد مبنا و مزایای پرسنل به صورت قانونی یا دلخواه به صورت کامل وجود دارد.

ثبت پرونده پرسنلی و استخدامی

ثبت پرونده پرسنلی و استخدامی کارکنان به صورت کامل اعم از اطلاعات شناسایی فردی، هویتی یا امکان الصاق عکس پرسنلی به اطلاعات و استفاده از آن ها در گزارش ‌های حضور و غیاب و فیش ‌های حقوقی، قرارداد، حکم پرسنل و همچنین ثبت اطلاعات بیمه‌ ای، مالیاتی و اطلاعات حساب بانکی جهت واریز حقوق به حساب همراه با قابلیت کنترل خطا و جلوگیری از ورود اطلاعات نادرست در هنگام ورود و ثبت اطلاعات، همچنین قابلیت دسته ‌بندی پرسنل در سطوح مختلف از قبیل واحد سازمانی، مراکز هزینه و دسته ‌بندی دلخواه شما در این نرم ‌افزار حقوق و دستمزد امکان ‌پذیر بوده و به راحتی می ‌توان پرسنل را بر اساس دسته ‌بندی ‌های تعریف شده فیلتر و اطلاعات مورد نظر را استخراج نمود.

وام و صندوق پس‌ انداز

امکان تعریف و ثبت انواع وام‌ های اعطاء شده به پرسنل با اقساط دلخواه و قابلیت کسر اتوماتیک اقساط از حقوق ماهانه پرسنل به همراه درج مبلغ قسط و مانده اقساط در فیش حقوق کارکنان و همچنین انواع صندوق‌ های پس‌ انداز مطابق با نیازها با قابلیت تعریف سهم کارمند و کارفرما در نرم ‌افزار ویسمن وجود دارد.

کاربران و سطح دسترسی

مفهوم سطح دسترسی برای بالا بردن امنیت نرم ‌افزار طراحی شده است. مدیر یک مجموعه بالاترین سطح دسترسی به نرم‌ افزار را دارا می ‌باشد و می ‌تواند مقدار کسر کار کارمندان، درخواست‌ های مرخصی و مأموریت و … را مشاهده نماید؛ در صورتی که کارمندان به این بخش‌ ها دسترسی ندارند. مدیر مجموعه می ‌تواند سطح دسترسی‌ های مختلفی تعیین کند به‌ گونه‌ ای که کارمندان محدود به دیدن اطلاعاتی خاص باشند. تعریف کاربران نرم ‌افزار و تعریف و تعیین سطح دسترسی آن ها به بخش ‌های مختلف و همچنین ذخیره عملیات‌ های انجام شده توسط کاربر از زمان ورود به نرم ‌افزار تا هنگام خروج از نرم ‌افزار در این بخش انجام می ‌گیرد.

تهیه و چاپ گزارشات مختلف و متنوع تردد و دریافت فیش حقوقی

در نرم‌ افزار ویسمن گزارشات به صورت دینامیک و پویاست و امکان تهیه انواع گزارشات تردد با قابلیت‌ های انتخاب سرستون ‌هایی به دلخواه کاربر وجود دارد. همچنین امکان ارتباط با کلیه حسابداری‌ های موجود بازار در نرم ‌افزار وجود دارد. تهیه گزارش‌ های تردد به صورت روزانه، ماهانه، فردی و گروهی امکان ‌پذیر است و حتی مدیر مجموعه می ‌تواند گزارشات خود را به صورت قسمت‌ ها، گروه‌ های کاری یا انفرادی انتخاب کند.

در تهیه و چاپ گزارشات، ایجاد گزارش و نام گذاری بر روی گزارش با انتخاب 30 سرستون قابل انجام است. گزارشات جهت دریافت فیش حقوقی، گزارشات وام، تسویه حساب با کارمند بر اساس استانداردهای اداره کار، خلاصه وضعیت حقوق، صورت وضعیت سالانه مالیات بیمه، لیست حقوق، دیسکت بانک، دیسکت بیمه و مالیات در این نرم ‌افزار وجود دارد. همچنین چاپ فیش ‌ها به صورت تک تک یا کلی با امکان درج عکس پرسنل و لوگو یا آرم شرکت امکان ‌پذیر است.

تهیه اتوماتیک فایل‌ ها، فرم ها و لیست بیمه تأمین اجتماعی

در این نرم‌ افزار کلیه امور بیمه پرسنل با امکان تعریف نامحدود کد کارگاهی و به صورت کاملاً خودکار و با توجه به آیتم‌ های مشمول بیمه آن ها تهیه می ‌شود و فقط با فشردن یک کلید می ‌توان فایل ‌های استاندارد و قابل پذیرش سازمان بیمه تأمین اجتماعی را همراه با لیست و فرم‌ های خلاصه وضعیت بیمه تهیه نموده و آن را به سازمان مربوطه ارائه داد. در این قسمت این امکان وجود دارد که هر پرسنل را به صورت موقت از لیست بیمه حذف یا خارج نموده و امور بیمه ‌ای پرسنل را با فیلترهای دلخواه انجام داد.

جهت جلوگیری از خطا در تهیه فایل ‌های بیمه که از عمده مشکلات می ‌باشد؛ امکان کنترل خطا قبل از ارسال فایل‌ ها به سازمان تأمین اجتماعی فراهم بوده و این عملیات با دقت و سرعت انجام می پذیرد. بدین صورت کارفرما نیازی به وارد کردن اطلاعات بیمه ‌ای پرسنل خود در نرم ‌افزار مخصوص بیمه نخواهد داشت و این اطلاعات مستقیماً از حقوق پرسنل استخراج شده و به سازمان بیمه تأمین اجتماعی ارسال می‌ گردد.

تهیه اتوماتیک فایل ‌ها و فرم ‌های سازمان امور مالیاتی

کلیه محاسبات مربوط به مالیات حقوق پرسنل با توجه به جدول مالیات قانون و یا محاسبه مالیات تکلیفی با درصدهای متفاوت در نرم ‌افزار انجام‌ پذیر بوده و پس از انجام محاسبات تمامی فرم‌ ها و فایل‌ های مالیاتی استاندارد به صورت خودکار در اختیار کارفرما قرار می‌ گیرد تا آن ها را به سازمان ارائه دهد. با توجه به اینکه در ابتدای هر سال جدول مالیاتی از طرف سازمان امور مالیاتی اعلام می ‌گردد؛ این قابلیت فراهم شده است که جدول مالیاتی سال جدید را در نرم ‌افزار تعریف نموده و محاسبه مالیات ماهانه، سالانه و تعدیلی انجام گیرد. دقت و صحت محاسبه مالیات پرسنل مورد تأیید سازمان امور مالیاتی بوده و کلیه فایل ‌های تولید شده توسط نرم‌ افزار مورد پذیرش آن سازمان می‌ باشد و نیازی به ورود مجدد اطلاعات مالیاتی پرسنل در نرم ‌افزار مخصوص سازمان مالیاتی نیست. ارقام مالیاتی از اطلاعات حقوق و دستمزد استخراج شده و فایل‌ های مربوطه به صورت اتوماتیک تهیه می ‌شود.

تهیه اتوماتیک فایل واریز حقوق به حساب ‌های بانکی

در این نرم‌ افزار امکان تهیه فایل ‌های بانکی و لیست خالص پرداختی حقوق پرسنل به صورت خودکار از حقوق و دستمزد آنان فراهم شده است. نرم ‌افزار با استخراج شماره حساب‌ ها و مبالغ قابل پرداخت به پرسنل به صورت خودکار این فایل‌ ها را با توجه به فرمت بانک مورد نظر کارفرما تهیه کرده و همراه با چاپ لیست مبالغ واریزی به حساب پرسنل در اختیار او قرار می ‌دهد تا مبالغ به صورت گروهی به حساب آن ها واریز شود. این نرم ‌افزار فرمت تمامی بانک ‌ها را پشتیبانی کرده و با ساختار قابل قبول آن ها فایل ‌ها را تهیه می ‌کند.

محاسبات اتوماتیک حقوق و دستمزد ماهانه

زمانی که نیاز است برای حجم بالایی از کارمندان محاسبه انجام و برای آن ها دوره مالی بسته شود، محاسبات اتوماتیک انجام می ‌شود. محاسبه کامل و دقیق حقوق و مزایای ماهانه مطابق با فرمول ‌ها و شرایط انتخاب شده برای کارکنان به همراه محاسبه اتوماتیک بیمه، کسر کار، مالیات، وام، صندوق پس انداز و… به صورت گروهی و انفرادی مطابق با آخرین قوانین و شرایط دلخواه انجام گرفته و در آخر از آن دیسکت بانک گرفته می ‌شود.

تسویه حساب کارکنان

در نرم افزار حقوق و دستمزد ویسمن امکان محاسبه تسویه حساب پرسنل با قابلیت محاسبه اتوماتیک سنوات خدمت، عیدی و پاداش، مانده مرخصی، مازاد مرخصی و سایر موارد مربوط به تسویه حساب با پرسنل در هر زمان با شرایط و تعیین محدوده زمانی دلخواه وجود دارد. همچنین در این نرم افزار قابلیت چاپ برگه تسویه حساب قانونی به صورت کامل همراه با محل امضاء و اثر انگشت می باشد.

فرمول‌ های محاسباتی

در سیستم حقوق و دستمزد فرمول محاسباتی برای احکام در نظر گرفته شده است. فرمول نویسی آسان با استفاده از مفاهیم قابل درک برای کاربر از قابلیت‌ های مهم این نرم ‌افزار بوده و به همین دلیل تعریف فرمول را بسیار کاربردی ‌تر نموده است، همچنین تعداد فرمول ‌های قابل تعریف در این نرم ‌افزار محدودیتی نداشته و محاسبات هر پرسنل می تواند با فرمول‌ های دلخواه صورت پذیرد. با استفاده از این امکانات هر آیتم ذخیره شده در حکم حقوقی فردی، با ضریب ‌های مختلف قابل محاسبه است، به عنوان مثال مالیات که می ‌تواند در حکم ‌های مختلف تاثیرات متفاوتی داشته باشد.

امکان ارتباط با کلیه نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار

یکی از قابلیت های کلیدی و مهم نرم افزار حقوق و دستمزد ویسمن امکان برقراری ارتباط آن با تمامی نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار اعم از همکاران سیستم، رایورز، پیوست و … می باشد. چرا که در این نرم افزار امکان تهیه سند حسابداری بر اساس مرکز هزینه در فرمت های مختلف برای چاپ وجود دارد، همچنین دارای امکان تهیه فایل قابل قبول انواع نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار نیز می باشد.

چه کسانی می ‌توانند از نرم ‌افزار حقوق و دستمزد ویسمن استفاده کنند؟

به دلیل جامع بودن و قابلیت ‌های منحصر به فرد این نرم ‌افزار انواع شرکت ‌ها، پیمانکاران، مؤسسه‌ ها، کارخانه ‌ها، کارگاه‌ ها، فروشگاه‌ ها، هتل‌ ها، رستوران ‌ها، بیمارستان ‌ها و… می ‌توانند از آن استفاده کنند. در هر یک از بخش ‌های نامبرده، کارفرمایانی که افرادی را استخدام می‌ کنند و در ازای کارکرد آن ها حقوق و دستمزد پرداخت می‌ کنند، به این نرم‌ افزار نیاز مبرم دارند.

چرا نرم افزار جامع حضور و غیاب و حقوق و دستمزد ویسمن؟

نرم ‌افزار جامع ویسمن به مدیریت بهتر مجموعه ها کمک شایان توجهی می ‌کند. این نرم‌ افزار خطای انسانی را از میان برمی‌دارد، محاسبات پیچیده و خسته ‌کننده حضور و غیاب و حقوق و دستمزد را انجام داده و کارفرما بدون هیچ‌ گونه نگرانی و دغدغه ای برای پرسنل به پیشرفت مجموعه توجه می ‌کند. علاوه بر این محاسبه صحیح و دقیق حقوق بر مبنای حضور و غیاب باعث تشویق کارمندان شده و می ‌تواند راندمان و بازده کاری آنها را بالا ببرد. این نرم ‌افزار در نهایت با ارائه گزارش ‌های کامل مالی و مدیریتی، مجموعه‌ ها را به اهدافشان نزدیک ‌تر می نماید.