0

چگونه مدیر منابع انسانی شویم؟

2065 بازدید
ویژگی های مدیر منابع انسانی

 

ویژگی های مدیر منابع انسانی چیست؟ مدیر منابع انسانی یک موقعیت شغلی بوده که نقشی سازنده در سازمان ایفا می کند. مدیر منابع انسانی وظایف مربوط به مدیریت کارکنان را داشته و به نوعی رابط میان منابع انسانی و سطوح بالاتر مدیریتی است.
مدیر منابع انسانی یک موقعیت شغلی جذاب به همراه افزایش اعتبار شخصی + درآمد نستبا مناسب بوده و به همین علت نظر افراد بسیاری به سمت این شغل معطوف شده است. در این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک مدیر منابع انسانی صحبت کنیم.

مدیر منابع انسانی کیست؟

مدیر منابع انسانی مسئولیت های مربوط به جذب، آموزش و توسعه فردی، کمی و کیفی کارکنان؛ مباحث مربوط به حقوق، بازنشستگی و مزایای کارکنان را مدیریت می کند، و ضمن همه موارد گفته شده، مراقب سلامت، ایمنی و رفاه همه کارکنان است.

مدیر منابع انسانی می بایست به چه موضوعاتی واقف یا مسلط باشد؟

مدیر منابع انسانی می بایست به موارد زیادی دانش داشته باشد تا در صورت لزوم بتواند از عهده مشکلات و چالش های پیش رو برآید. در ادامه این موارد را بیان می کنیم. پس از آن در ادامه به مهم ترین ویژگی های مدیر منابع انسانی می‌پردازیم.

قوانین مربوط به استخدام

یکی از مهم ترین مهارت هایی که از هر مدیر منابع انسانی انتظار می رود، آگاهی کامل به استخدام نیروهای جدید به علاوه واقف بودن نسبط به قوانین استخدامی است.

مصاحبه

برای آن که بهترین ها گزیش شده و به سازمان راه یابند می بایست یک مصاحبه خوب صورت گیرد. این مصاحبه نباید صرفا جنبه سوال و پاسخ هایی کلیشه داشته باشد. بلکه می بایست پویایی بیشتری در مصاحبه صورت گرفته و اطلاعات عمیق و کاربردی را از داوطلب دریافت کرد تا بتوان آن ها را به درستی پالایش و با سایر گزینه های رقیب، مورد بررسی قرار گیرد.

بدین شکل می توان بهترین گزینه ها برای مصاحبه را دریافت و بهترین هایی که مسلما می توانند باعث رشد و ترقی سازمان در پیشرفت اهداف شوند را انتخاب کرد.

مقررات سازمانی

مدیر منابع سازمانی می بایست نسبت به مقررات سازمانی وضع شده، قوانین وزارت کار و همچنین سایر قوانین لازمه آشنایی نسبی داشته باشد تا بتواند مسائل را به شیوه ای بهتر و کارآمدتر رهبری کند.

مسائل انضباطی و شکایت

از جمله ویژگی های یک مدیر منابع انسانی این است که باید مهارت‌های ادراکی، احساسی، قضاوتی و فن بیان خوبی داشته باشد. در هر سازمانی، امکان بروز اختلاف مابین کارکنان وجود دارد و وظیفه مدیر منابع انسانی است که چنین چالش هایی را مدیریت کرده تا در نهایت بتواند بهترین برخورد را با مسئله جاری از خود نشان داده و تدابیر لازم را اتخاذ نماید.

تعدیل نیرو

ممکن است کارکنانی در سازمان حضور داشته باشند که عملکرد خوبی از خود به اجرا نمی گذارند یا بی انضباط، پرخاشگر یا بی دقت هستند و در هر صورت رفتار و کارهای آن ها باعث بروز دردسرهایی برای شرکت و جا ماندن سازمان از اهداف تعیین شده می شود. یا ممکن است بحران مالی رخ داده و نیاز به اخراج برخی از کارکنان باشد. تعدیل نیرو یکی از کارهایی است که مدیر منابع انسانی می بایست آن را به خوبی انجام دهد.

انواع مدیران منابع انسانی

نقش‌های عمومی مدیر منابع انسانی معمولاً در شرکت‌های کوچک و متوسط ​​یافت می‌شوند، جایی که مدیر منابع انسانی با طیف وسیعی از فعالیت‌های منابع انسانی سروکار دارد. در شرکت های چندملیتی بزرگ اغلب متخصصانی را در زمینه های مختلف منابع انسانی پیدا خواهید کرد، به عنوان مثال مدیر منابع انسانی در زمینه یادگیری و توسعه، استخدام یا روابط کارمندان.

 

ویژگی های مدیر منابع انسانی

شرح وظایف یک مدیر منابع انسانی

خوب است قبل از پرداختن به خصوصیات مدیر منابع انسانی وظایف مربوط به این شغل را بیان کنیم:

 • جذب نیرو با تهیه شرح وظایف و آگهی های شغلی؛ تصمیم گیری در مورد بهترین روش برای جذب نیرو
 • انتخاب نامزدهای انتخابی برای مصاحبه با استفاده از تکنیک ‌های مختلف انتخاب از جمله آزمون روان ‌سنجی و مصاحبه با نامزدهای انتخاب ‌شده در فهرست نهایی
 • استخدام، آموزش، توسعه شغلی و فردی کارمندان، حقوق و مزایای کارکنان، روابط کارمندان، توسعه استراتژی های برنامه ریزی منابع انسانی با مدیران بالا رده با در نظر گرفتن نیازهای فوری و بلندمدت کارکنان
 • مشاوره در مورد حقوق و مسائل دیگر، از جمله ارتقاء شغلی و مزایای کارمندی؛ مدیریت حقوق و دستمزد و نگهداری سوابق کارکنان
 • تفسیر و مشاوره در مورد قوانین استخدامی به همراه توسعه و اجرای سیاست‌ها در مورد مسائل مختلف محل کار مانند رویه‌های انضباطی، مدیریت غیبت، شرایط کار، مدیریت عملکرد و ایجاد فرصت های برابر برای کارمندان.
 • گوش دادن به شکایات کارکنان و اجرای مراحل انضباطی
 • تجزیه و تحلیل نیازهای آموزشی در ارتباط با مدیران بالارده و برنامه ریزی و ارائه آموزش های بیشتر برای کارکنان.

شرایط کاری منابع انسانی

 • شما باید به صورت دائم در جلسات باشید. از جلساتی با کارکنان گرفته تا جلسات با مدیران بالارده
 • نیاز به حضور در بخش های مختلف سازمان برای بررسی عملکرد و رویه کاری کارکنان
 • ساعات کاری مدیر منابع انسانی عمدتاً در ساعات اداری و گاها با ساعات کاری اضافی است.
 • مکان کار منابع انسانی در محل سازمان است. در اکثر شهرها و استان های ایران، نیاز به مدیر منابع انسانی وجود دارد. با این حال ممکن است لازم باشد برای بازدید از سایر شعب و بررسی کارکنان به سایر شعب سازمان در سطح منطقه مراجعه کرده یا برای بررسی سایر شعب در مناطق دیگر، به سفر کاری بروید.
 • فرصت های خوداشتغالی و ایجاد کسب و کار به هنگام حضور در سر کار، بعید است مگر اینکه متخصص در آموزش دهی باشید.

پیشنیازهای علومی برای یک مدیر منابع انسانی (الزاما همه موارد لازم نیستند)

 • کسب و کار
 • اقتصاد
 • قوانین مختلف همچون قوانین کار
 • انواع مدیریت همچون مدیریت دولتی
 • روانشناسی و مطالعات جامعه شناسی

درآمد و حقوق مدیر منابع انسانی

مدیران منابع انسانی در سراسر دنیا درآمدهای مختلفی را تجربه می کنند. حدود دریافتی یک مدیر منابع انسانی در ایالات متحده آمریکا سالانه بیش از 50 هزار دلار است. این رقم در ایران، از حدودا 6 میلیون تومان ماهانه شروع شده و ارقام به صورت تصاعدی بالاتر نیز می روند.

میزان حقوقی که برای مدیران منابع انسانی در نظر گرفته می شود، در اغلب مواقع بین 8 تا 10 میلیون تومان ماهانه است. با این حال بسته به سیاست های هر سازمان به علاوه سایر عوامل مانند بزرگ یا کوچک بودن سازمان یا شهر و مکان قرارگیری سازمان، ارقام گوناگونی می بینیم.

 

ویژگی های مدیر منابع انسانی

ویژگی های مدیر منابع انسانی

در ادامه مهم‌ترین ویژگی های مدیر منابع انسانی و مهارت هایی که لازمه این شغل است، به طور خلاصه بیان شده است.

مهارت های ارتباطی خوب

برای آن که به یک مدیر منابع انسانی حرفه ای تبدیل شوید نیاز است که مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشید. پس این مورد را تقویت کنید. باید بتوانید با کارکنان و مدیران سطح بالاتر تماس درستی برقرار کرده تا عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارید.

مهارت های بین فردی قوی

مدیر منابع انسانی به عنوان مسئولی است که در طول روز کاری، با افراد مختلفی که هر کدام طبقه اجتماعی، خصوصیات، خلق و خو و چالش های مختلفی دارند ارتباط برقرار کند. از این رو مهارت های بین فردی قوی اهمیت بالایی برای یک مدیر منابع انسانی خواهد داشت.

آگاهی از کسب و کار، تمرکز و هدفگذاری تجاری

اینکه به عنوان مدیر منابع انسانی از کسب و کار آگاهی داشته باشید می تواند در امور مختلفی همچون حذف و استخدام، هدفگذاری برای کارکنان و آموزش دهی به کارکنان به شما کمک کند.

رهبری و مهارت های مدیریت قوی

در طول کار، چالش های بسیاری دارید. از بروز اختلافات بین کارکنان گرفته تا بی دقتی برخی از آن ها یا غیبت و دیرکرد و هر چیز دیگری. شما می بایست به عنوان یک مدیر منابع انسانی دارای مهارت های رهبری و مدیریت قوی باشید تا در نتیجه به هنگام پدیدآمدن موارد چالش آفرین، مسئله را به بهترین حالت ممکن حل کنید.

 

ویژگی های مدیر منابع انسانی

صلاحیت فنی، از مهم‌ترین ویژگی های مدیر منابع انسانی

به عنوان یک مدیر منابع انسانی، می بایست از تکنولوژی و سخت افزارها و نرم افزارهای مربوط به مدیریت هر چه بهتر کارکنان مانند نرم افزار حضور و غیاب یا نرم افزار حقوق و دستمزد اطلاع داشته و به موارد لازم مسلط باشید تا بتوانید بازدهی بهتری داشته باشید.

توانایی تحلیل، تفسیر و حل مسائل در چارچوب قانونی

همانگونه که گفته شد، ممکن است مشکلاتی مربوط به منابع انسانی رخ دهد و این وظیفه مدیر منابع انسانی است که پدیده های به وجود آمده را تحلیل و تفسیر کرده و مسائل را در چارچوب قانونی حل نمایید.

مهارت های تاثیرگذاری و مذاکره

مهارت های مذاکره به شما کمک می کند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید. می بایست به گونه ای شخصیت خود را نمایش دهید که همه کارکنان از شما تاثیر پذیرند. این نمایش شخصیت از پوشیدن لباس های رسمی و مناسب گرفته تا علم به مهارت های مذاکره را در بر می گیرد. در یک کلام، می بایست کاریزماتیک و تاثیرگذار به نظر برسید.

شخصیت معتبر جزء ویژگی های مدیر منابع انسانی است

شما به عنوان مدیر منابع انسانی می بایست دارای شخصیتی معتبر باشید. مطمئن هیچ کس از فردی که او را نامعتبر می دانند حساب نمی برد. با استفاده از روش های گوناگون مانند تلفیق مهارت های ارتباطی، آراستگی، مهربانی و صداقت، سعی کنید اعتبار شخصی خود در اذهان عمومی و به خصوص ذهن کارکنان بهبود دهید.

صداقت و نزدیک شدن به کارکنان

کارکنان دارای مشکلات شخصی گوناگونی هستند که امکان دارد در هنگام حضور در محل کار نیز با آن ها همراه باشد. در نتیجه می بایست صداقت بالایی به خرج داده و به آن ها نزدیک شوید. تا اگر کاری از دستتان برمی آید انجام داده و بدین طریق، عملکرد کارکنان را بهبود دهید.

آیا جنسیت در مدیریت منابع انسانی اهمیتی دارد؟

به صورت کلی نه. هر زن و مردی می تواند این رشته شغلی را برگزیده و در شرکت های گوناگون مشغول به کار شود. البته ممکن است که برخی از شرکت ها در آگهی استخدام به جنسیت خاصی اشاره کنند. اما باید در نظر داشته باشید که نه جنسیت، بلکه سطح دانش، تخصص و مهارت شما تعیین کننده آن است که آیا ویژگی های مدیر منابع انسانی را دارید و می توانید به یک مدیر منابع انسانی خوب تبدیل شوید یا خیر.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://vismanit.com/?p=10856
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد چگونه مدیر منابع انسانی شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.